Online eğitimin üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin sınav kaygıları ve psikolojik dayanıklılıklarıyla ilişkisinin incelenmesi
Examination of online education's relationship with exam anxiety and psychological resistance of the students preparing for university
- Tez No: 727036
- Danışmanlar: PROF. DR. LUT TAMAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, Online eğitimin üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin sınav kaygıları ve psikolojik dayanıklılıklarıyla ilişkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini Mersin ilinin Tarsus ilçesinde çeşitli liselerden mezun olmuş ve lise son sınıfta okuyup üniversite sınavına hazırlanan 119 kız (% 59,5), 81 erkek (%40,5) olmak üzere toplam 200 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerle yüz yüze görüşülerek, Kişisel Bilgi formu, Sınav Kaygısı ölçeği, Ergen Psikolojik Dayanıklılık ölçeği ve Web Tabanlı Eğitime Karşı Tutum ölçeği uygulanmıştır. Ölçek verilerinin analizinde IBM SPSS 25 programı kullanılmıştır. Normallik varsayımının sağlandığı durumlarda ANOVA (F testi), Brown-Forsthe ve 2 gruplu değişkenlerin analizinde, bağımsız gruplar t testi kullanılmıştır. Normallik varsayımın sağlanmadığı durumlarda Mann-Whitney U testi, ölçekler arası korelasyonun incelenmesi için Pearson Korelasyon Analizi, kategorik değişkenlerin ilişkileri Ki-Kare ve Yate's istatistiği kullanılmıştır. Ayrıca çok değişkenli regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda online eğitim ile yüz yüze eğitimde öğrencilerin sınav kaygı düzeylerinde ve psikolojik dayanıklılıklarında bir farklılığa rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship of online education with exam anxiety and psychological resilience of students preparing for the university exam. The sample of the study consists of a total of 200 students 119 females (59.5%) and 81 males (40.5%) preparing for the university exam who graduated from various high schools or in the last year of high school from Tarsus district of Mersin province. Personal Information Form, Test Anxiety Scale, Adolescent Resilience Scale, and Attitude Towards Web-Based Education scale were applied by interviewing the students face to face. IBM SPSS 25 program was used in the analysis of the obtained scale data. ANOVA (F test) was used in cases where the assumption of normality is met, and the independent groups t-test was used in the analysis of Brown-Forsythe and 2-group variables. Mann-Whitney U test was used in cases where the assumption of normality is not provided, Pearson Correlation Analysis to examine the correlation between scales, and Chi-Square, Yate's statistics, and multivariate regression analysis for the relations of categorical variables with each other. As a result of the analysis, no difference was found in the exam anxiety levels and psychological resilience of the students in online education and face-to-face education.