Lise öğrencilerinde siber zorbalık ve siber mağduriyet ile aleksitimi ve empati becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cyberbullying /cyber victimization and alexithymia and empathy skills in high school students
  1. Tez No: 860279
  2. Yazar: ONUR KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, lise öğrencilerinde siber zorbalık ve siber mağduriyet ile aleksitimi ve empati becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Ankara ilinde yaşayan 200 lise öğrencisi (112 kız, 88 erkek) katılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler Kişisel Bilgi Formu, Siber Zorbalık ve Siber Mağduriyet Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği ve Temel Empati Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonuçlarında, lise öğrencilerinin siber zorbalık ve siber mağduriyet durumları sınıf düzeyleri açısından karşılaştırıldığında, 9 ve 10.sınıf öğrencilerinin siber mağduriyet puanları 11 ve 12.sınıf öğrencilerinin siber mağduriyet puanlarından anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p .05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the aim was to investigate the relationship between cyberbullying and cyber victimization in high school students and their alexithymia and empathy skills. A total of 200 high school students (112 females, 88 males) residing in Ankara participated in the research. Data were collected using the Personal Information Form, Cyberbullying and Cyber Victimization Scale, Toronto Alexithymia Scale, and Basic Empathy Scale. In the research results, when cyber victimization scores of 9th and 10th-grade students were compared with those of 11th and 12th-grade students, significantly higher scores were found for 9th and 10th-grade students (p .05).