Üniversite öğrencilerinde siber zorbalık ve siber mağduriyetin empati ve psikolojik yardım arama tutumuyla ilişkisi
The relationship of cyber bullying and cyber victimization with empathy and psychological help seeking in university students
  1. Tez No: 626765
  2. Yazar: İZEL BERİL ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TOLUN ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Siber zorbalık gösteren bireyler genellikle kurbanlarına sert görünen, empati ve merhamet duyguları eksik kişilerdir. Bununla birlikte siber zorbalık mağdurları, geleneksel zorbalık mağdurlarından farklı olarak daha fazla sosyal ve psikolojik güçlük yaşamakta; mağduriyet kaynaklı problemler için psikolojik yardım aramadan uzaklaşabilmektedir. Bu noktadan hareketle hazırlanan araştırmada üniversite öğrencilerinde siber zorbalık ve mağduriyet ile empati ve psikolojik yardım arama tutumları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 208 üniversite öğrencisine Kişisel Bilgi Formu ile birlikte Üniversite Öğrencileri İçin Yenilenmiş Siber Zorbalık Envanteri, Empatik Eğilim Ölçeği ve Psikolojik Yardım Aramaya Yönelik Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma verileri SPSS 23.00 ile analiz edilmiş olup, veri analizinde betimleyici istatistikler ile birlikte korelasyon, t-test ve ANOVA kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığı ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Yapılan analizlerde siber zorbalık ile empatik eğilim arasında negatif, psikolojik yardım arama niyeti arasında pozitif ilişki olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte siber mağduriyet ile yardım arama tutumu arasında negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Demografik özellikler açısından yapılan karşılaştırmalarda ise erkeklerinde daha fazla siber zorbalık yaptığı, kadınların ise daha fazla siber mağduriyet görülmüştür. Diğer taraftan kadınların empatik eğilim ve psikolojik yardım arama tutumları erkeklerden yüksektir. İnternette günlük harcanan ortalama zaman açısından yapılan değerlendirme sonuçlarına göre ise internette daha fazla zaman geçiren katılımcılar daha fazla zorbalık uygularken, daha düşük empatik eğilime sahiptir. Araştırmanın bir diğer bulgusuna göre ise alkol kullanan katılımcılar daha fazla siber zorbalık uygulamakta ve daha fazla siber mağduriyet yaşamaktadır. Araştırma bulguları çerçevesinde siber zorbalarda empatik eğilimlerin artırılması, hem siber zorbalar hem de siber mağdurlar için psikolojik destek sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Individuals who display cyber bullying are often those who seem harsh to their victims, lacking empathy and compassion. However, victims of cyberbullying experience more social and psychological difficulties than victims of traditional bullying; the victim may go away from seeking psychological help for problems caused by victimization. In this study, it is aimed to investigate the relationship of cyber bullying and victimization with empathy and psychological help seeking attitudes among university students. For this purpose, 208 university students were given a Personal Information Form, Refreshed Cyber Bullying Inventory for University Students, Empathic Tendency Scale and Attitude Towards Seeking Psychological Help Scale. Data were analyzed with SPSS 23.00, and descriptive statistics, correlation, t-test and ANOVA were used in the data analysis. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. In the analysis, it was found that there was a negative relationship between cyber bullying and empathic tendency and a positive relationship between intention to seek psychological help. However, a negative relationship was found between cyber victimization and help seeking attitude. In terms of demographic characteristics, men experience more cyber bullying while women experience more cyber victimization. On the other hand, women's empathic tendency and attitudes towards seeking psychological help are higher than men. According to the results of the evaluation of the average time spent on the Internet, participants who spend more time on the internet have more bullying and have lower empathic tendency. According to another finding of the study, participants who use alcohol use more cyber bullying and experience more cyber victimization. Within the framework of the findings of the research, it is recommended to increase empathic tendencies in cyberbullies and to provide psychological support for both cyberbullies and cyber victims.