Organizing corporate culture: A case study of a Turkish software company
Örgütsel kültür düzenleme: Türk yazılım firmasından bir örnek uygulama
  1. Tez No: 227701
  2. Yazar: MELİHA ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN TİLEYLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı, bir Türk yazılım firmasında yaratıcı BİR kurum kültürü oluşturmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için, algılanan mevcut ve istenilen kurum kültürlerinin ortaya çıkarılması gerekmektedir. Bunların yanı sıra üst yönetimin istediği kurum kültürü ile farklı çalışan gruplarının algıladıkları mevcut kurum kültürleri de çalışılmaktadır. Kurum kültürü değerlendirmesi yapılırken, Cameron ve Quinn'in (1999) Kurumsal Kültür Değerlendirme Aracı kullanılmaktadır. Araştırmanın sonuçlarına göre, şirketin algılanan mevcut kültürü Hiyerarşi iken, en son algılanan kültür de Adhokrasi'dir. Çalışanların istedikleri kurum kültürü olarak ilk sırada Klan kültürü varken, ikinci sırada Adhokrasi ortaya çıkmaktadır. Üst yönetimin istediği kurum kültürü Adhokrasi çıkmaktadır. Çalışanlardan farklı olarak, üst yönetim mevcut kültürde de Hiyerarşiden sonra Adhokrasi kültürünün olduğunu düşünmektedir. Şirketin mevcut ve istenilen kültürleri analiz edildikten sonra, Lewin'in (1958) Kurumsal Değişim Modeli baz alınarak bir model oluşturulmaktadır. Yaratıcı kurum kültürü oluştururken değişime direnç olmayacağını düşünüldüğü için, Lewin'in modelinden ilk aşama olan `buzları çözme' aşaması çıkarılmaktadır. Daha ileri bir çalışma olarak, önerilen eylemler için bir eylem planı hazırlanabileceği ve oluşturulan modelin amacına ulaşıp ulaşmadığının incelenebileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to establish an innovative organizational culture in a Turkish software company. In order to do this, the perceived current and the preferred organizational cultures of the company were studied. The preferred culture of upper management and the differences between the perceived current and preferred organizational cultures by different employee groups were also investigated. The culture assessment was performed using Cameron and Quinn?s (1999) Organizational Culture Assessment Instrument (OCAI). According to the survey results, the company?s current culture was Hierarchy culture, and the least perceived current culture was Adhocracy. The preferred organizational culture of employees was Clan and Adhocracy was the second. Top management?s preferred organizational culture was Adhocracy. Different from the employees, top management also believed that Adhocracy also exists in the company after Hierarchy culture. After analyzing the company?s current and preferred cultures, a model based on Lewin?s (1958) model of Organizational Change was adapted. Lewin?s model was modified by removing the first stage of the model: unfreezing; it is believed that there will be no resistance to change when trying to establish an innovative culture. As for further research, a tactical plan should be established according to the proposed actions and the model established for the company should be tested if it reaches its goal or not.