International Fisher effect: A reexamination within the cointegration and dsur frameworks
Uluslararası Fisher Etkisi: Eşbütünleme ve Dinamik Görünüşte İlişkisiz Regresyon Yöntemleri Dahilinde Yeniden İnceleme
  1. Tez No: 227702
  2. Yazar: EDA ERSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZA DANIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Uluslararası Fisher Etkisi (UFE), ülkeler arasındaki geçerli kurun bu ülkeler arasındaki faiz oranı diferansiyeliyle zıt yönde hareket etmesi gerektiğini savunan bir uluslararası finans teorisidir. Bu tezin amacı, ülkeler arasındaki nominal faiz oranlarındaki farklılıkların ve bu ülkelerin para birimleri arasındaki geçerli kur hareketinin uzun dönemde birlikte hareket etme eğiliminde olup olmadığının analiz edilmesidir. UFE'nin varlığı 1985:1 - 2007:12 dönemleri arasında G-5 ülkelerinde ve Türkiye'de test edilmiştir. Johansen eşbütünleme yöntemi ile uzun dönem ilişki tahmin edilmiş ve tüm ülke çiftleri için destekleyici kanıt bulunmuştur. Buna ilave olarak, ayrı ayrı modellenmiş denklemler, Dinamik Görünüşte İlişkisiz Regresyon (DGİR) yöntemiyle test edilmiştir. Türk para birimini içeren DGİR denklemleri, Türkiye lehine yüksek faiz oranlarının Türk Lirası'nda değer kaybına yol açacağına yönelik, UFE'ni destekleyici, kanıt sunmuştur. Bu etkinin şiddeti beklendiğinden daha küçük olmuş ve bu da ekonomide kur hareketlerini etkileyen, enflasyon oranı gibi, başka faktörlerin de olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
International Fisher Effect (IFE) is a theory in international finance which asserts that the spot exchange rate between countries should move in opposite direction with the interest rate differential between these countries. The aim of this thesis is to analyze whether differences in nominal interest rates between countries and the movement of spot exchange rates between their currencies tend to move together over the long run. The presence of IFE is tested among the G-5 countries and Turkey for the period from 1985:1 to 2007:12. The long run relationship is estimated with the Johansen co-integration method and supportive evidence is found for all country pairs. Individually modeled equations are further tested with the Dynamic SUR method. Those DSUR equations that include the Turkish currency provide supportive evidence for IFE that higher interest rates in favor of Turkey would cause depreciation of the Turkish Lira. The magnitude of the effect is found to be lower than expected which indicates that there might be other factors in economy, such as inflation rates, that affect the exchange rate movements.