Geographic indicatiors in the world and in Turkey and the case of Adapazari Islama Köfte
Dünyada ve Türkiye'de coğrafi işaretlemeler,Adapazarı Islama Köfte örneğiyle
- Tez No: 356338
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHU ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bütünleşik Pazarlama İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yöresel ürün tercihinin küreselleşmeye karşı bir duruş olduğu görüşü ve gelenekseli korumaya yönelik yaklaşımı giderek artmaktadır. Yerel mutfak kültürü ve yerel ürünler bölgesel ekonomiyi güçlendirmek adına önemli bir rol oynamakla birlikte, yüzlerce yıllık sosyal yaşam geleneklerden damıtılarak oluşturulmuş ürün rezervuarının korunması bakımından da büyük öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı Coğrafi İşaretlemeler (Cİ) çerçevesinde yerel ürünleri incelemek ve coğrafi işaretlerin kaydedilmesi, kullanılması ve incelenmesi, kaydedilme şartları ve aşamaları, çeşitli ulusal ve uluslararası düzenlemeler ve ticari markalama, vb. yoluyla korunmaları ile ilgili hususların ele alınmasıdır. Tanımlayıcı ve keşfedici tipte bir çalışma olarak tasarlanmış bu araştırma çerçevesinde adil olmayan rekabet, marka kanunu ve yönetsel düzenlemelere ilişkin olarak Cİ'lerin alternatif sertifikalandırma yolları incelenmiştir. Düzenleyici bir çerçevenin yaratılması ve geliştirilmesi Cİ'ler çerçevesinde yerel ürünlerin korunmasını garanti altına almaktadır.
Özet (Çeviri)
The view that local product preference is a stance against globalization and the approach of preserving traditional are gaining strength gradually. Local culinary culture and local product has a huge role to strengthen the local economy, also preserve the traditional local product reservoir that is distilled from social life and tradition hundreds of years. This study aims to analyze the local products within the context of Geographical Indicators (GI) and addresses the issues of registration, usage and inspection of geographic indicators, conditions and stages of their registration, their protection according to various national and international regulations and through trademarks. Within the scope of this research that is designed as a descriptive and exploratory study, alternative ways of certification for the GIs are investigated in relation to unfair competition, branding law and administrative arrangements .