Assessing patterns of household expenditures on recreation and culture in Turkey in 2003
2003 yılında Türkiye?de hanehalkı eğlence ve kültür harcama örüntülerinin incelenmesi
- Tez No: 227712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM DAYIOĞLU TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kültür kavramı sosyal içerme ve kalkınma konularında giderek önem kazanmaktadır. Bu olgu, kültür tüketiminin iktisadi bakış açısından incelenmesini gerekli kılıyor. Böyle bir inceleme hanehalkı profillerini anlamamıza yardımcı olmakla beraber, hanehalklarının kültür tüketimlerindeki sosyoekonomik ve demografik örüntüleri de gösteriyor. Bu tezde, Türkiye'deki hanehalklarının eğlence ve kültür üzerine ne harcadıklarını ve bu harcamaları etkileyebilecek olası faktörleri Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2003 Hanehalkı Bütçe Anketi'ni kullanarak saptamaya çalıştık. Tobit çoklu değişken analizlerimizin sonuçları gösteriyor ki; toplam hanehalkı harcaması, hanehalkı büyüklüğü ve yapısı, hanehalkı reisinin yaşı, eğitim düzeyi ve yaşanan bölge Türkiye'de hanehalkı eğlence ve kültür harcamalarını etkileyen önemli faktörlerdir. Engel analizlerinden elde ettiğimiz gelir esnekliği katsayısı (e=1.55) eğlence ve kültür mallarının lüks mal olduğunu gösterdi. Çoklu değişken analizlerinden, farklı bölgelerde yaşayan hanehalklarının çok farklı harcama örüntüleri olduğunu gördük. Bunun nedeni; farklı tüketim tercihlerinin yanısıra, bölgelerin farklı düzeylerdeki eğlence ve kültür arzı da olabilir. Bu tezde incelendiği üzere; eğitim düzeyinin ve sosyoekonomik faktörlerin eğlence ve kültür harcamaları üzerindeki etkileri, sadece bu malları üretenler için değil; aynı zamanda politika yapıcılar için de önemli ipuçları vermekte. Bu tezin, hanehalklarının eğlence ve kültür tüketim (katılım ve harcama) alışkanlıklarını etkileyebilecek talep ve arz yönlü politikalarını tasarlayanlar için yarar sağlayabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The rising importance of culture in social cohesion and economic development necessitates the analysis of cultural consumption from an economic point of view. This is important to understand household profiles which provide a certain typology on the socio-economic and demographic patterns of cultural consumption. In this thesis, we identify the households that spend on recreation and culture, the amount they spend and the potential factors that impact households? recreation and culture expenditures in Turkey using the 2003 Household Budget Survey of the Turkish Statistical Institute. The results of a multivariate Tobit analyses suggest that total household expenditures, household size and its composition, age of household head and higher education level and place of residence are significant determinants of a household?s expenditures on recreation and culture in Turkey. Our results also indicate recreation and culture to be luxury goods with an estimated income elasticity of 1.55. The multivariate analyses also showed very different expenditure patterns among household residing in different regions of the country. While this result may indicate different tastes and preferences of households residing in different regions it may also be that the supply of cultural goods differ between regions. The impacts of education level together with the socioeconomic factors on household recreation and culture expenditures provide useful insights not only for the suppliers of recreational and cultural goods and services, but also for the policy makers who can influence household consumption behavior (that includes both participation and spending) through using both demand and supply-side instruments.