Kurumsal yapı olarak demokrasi ve ekonomik özgürlüklerin ekonomik performansa etkisi: Türkiye örneği
The effects of democracy and economic freedom as institutional structures on economic performance: The Turkish case
- Tez No: 227730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Toplumların refah göstergelerinden birisi, kişi başına düşen milli gelirin yüksek olmasıdır. Kişi başına düşen milli gelirdeki artış oranı, ekonomik büyüme ve kalkınmanın bir sonucudur. Bu çalışmada, müreffeh toplumların oluşması için ekonomik performansın sağlanması gerektiği bilgisinden hareketle, ekonomik performansın bütün nedenleri değil, sadece kurumsal olanları araştırılmıştır.Kurumsal yapının ekonomik performans üzerindeki etkisi, kurumsal yapının oluşturulmasında ve değiştirilmesinde önemli rol üstlenmesi nedeniyle, demokrasi ve ekonomik özgürlükler perspektifinden araştırılmıştır. Bu nedenle bu çalışmanın temel amacı, demokrasi ve ekonomik özgürlükler ile ekonomik performans arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu açıdan Türkiye'nin bulunduğu yeri tartışmaktır.Türkiye'nin kurumsal yapısının, ekonomik performansla ilişkisinin incelendiği bu çalışma, dört ana bölümden oluşmaktadır. Her bölümde ilk olarak kavramsal tanımlamalar ele alınıp, bu tanımlarla ilgili unsurlar detaylı olarak irdelenip, son olarak ise ilgili bölüm ile ilgili olarak ekonomik performans ilişkisi incelenmiştir. İlk ana bölümde kurumsal yapı ve ekonomik performans ilişkisi ele alınmış, daha sonraki bölümlerde demokrasi ve ekonomik özgürlüklerin ekonomik performansla ilişkisi incelenmiştir. Demokrasi ve ekonomik özgürlüklerin olduğu bölüm sonlarında ise, Türkiye'deki mevcut durum göz önüne serilmiştir.Bu çalışmanın ekonometrik model ve regresyon analizi bölümünde, 1970-2005 dönemi Türkiye verileri kullanılarak zaman serileri analizi yapılmıştır. Uzun dönemli ilişkinin testi için, eşbütünleşme (co-integration) testi uygulanmış ve değişkenler arasındaki kısa dönemli ilişkiyi araştırmak için de, hata düzeltme modeli (error correction model- ECM) kullanılmıştır.Yapılan regresyon sonuçlarına göre, ekonomik özgürlüklerle ekonomik performans arasındaki pozitif ilişkinin hem kısa hem uzun dönemde geçerli olduğu sonucu bulunmuştur. Askeri darbelerin, ekonomik büyüme üzerinde negatif etkisi olsa da, demokrasinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisi hakkında kesin bir yargıda bulunmanın güç olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
One of sign of prosperity of a society is higher level of income per-capita. Rate of increase in income per-capita is the result of economic performance. In this study, not all of the causes of economic performance, only institutional causes are analyzed.The effect of institutional structure is ascertained from perspective of democracy and economic freedom having great importance of institutional persistence and changes. The aim of this study is to analyze relationship between democracy and economic freedom with economic performance and is to find out the position of Turkey.This study investigating the relationship between economic performance and institutional structure for Turkey, is composed of four main chapters. In the first main chapter, relationship between institutional structure and economic performance is analyzed. The studies in the relationship between democracy and economic freedom and economic performance are analyzed respectively and Turkey?s position is discussed in detail.The chapter of econometric model and regression analysis, time series analysis is applied for Turkey including the years of 1970-2005. In order to test the long and short run effect of democracy and economic freedom on economic growth, co-integration analysis and error correction models (ECM?s) are applied respectively.As considering the empirical results for Turkey, it is concluded that there is a positive relationship between economic freedom and economic performance in the long and short run. This means that more economic freedom fosters economic growth. Although military coups are negatively related to economic growth, there is no clear evidence between democracy and economic growth.