Competitiveness of professional business services: Case of Turkish advertising agencies
Profesyonel hizmet sunan firmaların rekabetçiliği: Türk reklam ajansları örneği
  1. Tez No: 227729
  2. Yazar: ÇİĞDEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER ANSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma, profesyonel hizmet sektöründeki firmaların rekabetçiliğini etkileyen içsel faktörleri ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Firmaların sadece kaynakları değil, örgütsel ve yönetimsel becerileri ve bilgileri de incelenmekte ve bütünsel bir yaklaşım içinde firmaların rekabetçiliğini etkileyen faktörler analiz edilmektedir. Araştırma, reklam sektöründeki firmalara odaklanmıştır. Reklam sektörünün bilgi ve yetenek yoğun bir sektör olması ve özellikle Türkiye'deki reklam ajansları arasında son yıllarda artan bir rekabet yaşanması bu sektörde verimli bir araştırma yapabilmeyi mümkün kılmaktadır. Üç uluslararası ve üç yerel olmak üzere seçilen altı örnek ajans ile yapılan örnek olay çalışmasıyla, profesyonel hizmet veren firmaların performanslarını etkileyen, rekabet avantajı yaratmaya yönelik faktörler incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study seeks to examine the extent to which internal factors affect the competitiveness of professional service firms. A case of Turkish advertising agencies is selected because of the advertising industry?s highly knowledge and skill intensive characteristics and the increased competition among the firms in recent years. In addition to resources, organizational and managerial capabilities and the knowledge of the firms are investigated to understand the degree of their effects on the process of their competitiveness. By conducting a case study methodology, a comparison among three multinational and three national agencies that have superior, moderate and less satisfying performances is used to explain the relationship between the sources of competitiveness and firm performance.