The bilateral j-curve of Turkey for consumption, capital and intermediate goods
Türkiye'nin tüketim, yatırım ve aramalı ticaret dengesinde iki taraflı j-eğrisi etkisi
  1. Tez No: 227746
  2. Yazar: GİZEM KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKBOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin Almanya, A.B.D. ve İtalya ile ikitaraflı tüketim, yatırım ve aramalı ticaretindeki J-eğrisi etkisini incelemektedir. Ticaret dengesi, reel döviz kuru, yurtiçi reel gelir ve yabancı reel gelir arasındaki eşbütünleşme sınır testi yöntemiyle incelenmiştir. Sonuçlar döviz kurunun kısa dönemde ticaretin belirleyicilerinden biri olmadığını göstermektedir. Uzun dönemde ise döviz kuru yalnızca A.B.D. ile tüketim malları ticaretinde etkilidir. Ayrıca Türkiye'nin Almanya, A.B.D. ve İtalya ile ikitaraflı tüketim, yatırım ve aramalı ticaretinde J-eğrisi etkisi bulunmamaktadır. Sonuçlar hem kısa dönemde, hem de uzun dönemde ikitaraflı ticaret dengesi ve yurtiçi reel gelir arasında bir ilişki olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the J-curve effect for Turkey?s bilateral trade with her three main trading partners; Germany, USA and Italy, for consumption, capital and intermediate goods. The bounds test is used to test for cointegration among the trade balance, the real bilateral exchange rate, the real domestic income and the real foreign income. The results show that the real exchange rate is not a significant determinant of trade in the short run. In the long run, it is significant only for trade with USA in consumption goods. Moreover, J-curve does not exist for Turkey?s bilateral trade with Germany, USA, and Italy in consumption, capital and intermediate goods. The results support existence of a link between the bilateral trade balances and the real domestic income both in the short run and the long run.