The role of classroom interaction in the construction of classroom order: A conversation analytic study
Sınıf içindeki iletişimin sınıf düzenini yapılandırmadaki rolü: Bir konuşma çözümlemesi çalışması
- Tez No: 227747
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu konuşma çözümlemesi çalışması sınıf içindeki iletişimin sınıf düzenini yapılandırmadaki rolünü ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Kökleri Budunyöntembilim (Ethnomethodology) ve Konuşma Çözümlemesi'nin (Conversation Analysis) kuramsal ve yöntemsel ilkelerine dayanan bu çalışma öğretmen ve öğrencilerin birlikte oluşturdukları, düzenledikleri ve sürdürdükleri sınıf düzenini incelemiştir. Araştırma için Ankara'da bulunan üç okuldaki üç sınıftan 15 öğretmenin bulunduğu 69 değişik dersten 47 saatlik bir çekim veritabanı oluşturulmuştur. Araştırma katılımcıların gözlenebilir davranışlarını temel alarak sınıf düzeninin yeniden oluşturulduğu anlara odaklanmıştır. Bu anlar sınıf yaşamında yer alan dört farklı süreçte incelenmiştir: (a) ders başlangıçları, (b) etkinlikler arasındaki geçişler, (c) gülmece sonrası anlar ve (d) belirli öğrenci seslenmeleri sonrası anlar. Dolayısıyla araştırmanın sonunda sınıf içindeki katılımcıların düzen olgusuna nasıl anlam yükledikleri, düzen olgusu hakkındaki anlayışlarını gözlenebilir davranışlarıyla harekete nasıl dönüştürdükleri ve bu gözlenebilir davranışlarıyla düzeni sağlayan düzenekleri diğer bağlamlara nasıl aktardıkları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This conversation analytic study basically aimed at unearthing the role of classroom interaction in the construction of classroom order. Rooted in the theoretical and methodological principles of Ethnomethodology and Conversation Analysis, this study investigated the mechanisms of how the order in the classroom was established, organized and sustained mutually by the teacher and students. From three classrooms in three high schools in Ankara, the study collected a 47 hour video-recording database from 69 different sessions with 15 teachers. The analysis focused on the scenes of trouble that revealed the interactional organization of order with particular reference to the participants? demonstrable actions. The scenes of troubles were composed of four particular groups of moments in the classroom life: (a) class beginnings, (b) transitions between activities, (c) post-humor moments, and (d) specific-student calls. The results demonstrated in the details of recordings how the participants in the classroom attributed meaning to order, how they showed their understanding of classroom order through their demonstrable action, and through their actions how they applied their mechanisms of classroom order to other contexts.