Türkiye'nin ikili ticaret dengesi üzerinde J Eğrisi ve reel döviz kuru değişmelerinin uzun dönem asimetrik etkilerinin sınanması: NARDL Analizi
Testing the J-Curve and long-run asymmetric effects of reel exchange rates changes on bilateral trade balance of Turkey: NARDL Analysis
  1. Tez No: 645298
  2. Yazar: SEVCAN TUNÇBİLEK KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'nin en fazla ticari ortaklıkta bulunduğu ülkeler ele alınarak, ulusal paradaki reel değer kayıplarının uzun vadede dış ticaret bilançosunu olumlu etkileyip etkilemediği incelenmiştir. J eğrisi etkisine göre, ulusal paranın değer kaybetmesi kısa vadede dış ticaret bilançosunu olumsuz etkilerken, uzun vadede tüketicilerin yurtiçi mallara yönelmesi ile etki olumlu yöne evrilmektedir. Türkiye'nin 12 ticaret ortağı ile ikili ticaretinde J eğrisi etkisinin geçerliliği 2005:1-2019:2 dönemi çeyreklik verileri kullanılarak doğrusal olmayan ARDL yöntemi ile analiz edilmiştir. Analizde Türkiye'nin Çin, İtalya ve İngiltere ile ikili dış ticareti ve reel döviz kuru arasında uzun dönem ilişkinin olmadığı görülmektedir. Ele alınan ülkelerden ABD, İspanya, Fransa ve Güney Kore ile yapılan ikili ticaret üzerine analiz sonucunda J eğrisi etkisi tespit edilmiştir. Ayrıca, Türkiye'nin 6 dış ticaret ortağıyla ticaret dengesine döviz kuru değişmelerinin etkisinin asimetrik olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, by considering Turkey's largest trading partners, it has been examined whether the real depreciation of national currency affects the foreign trade balance in the long run positively. According to the J curve effect, while the depreciation of the national currency affects the foreign trade balance negatively in the short term, the effect evolves positively in the long run as the consumers turn to domestic goods. J curve effect validity on Turkey's bilateral trade with 12 trading partners for 2005: 1-2019: 2 period were analyzed by non-linear ARDL method using quarterly data. In the analysis, it is seen that there is no long run relationship between changes in real exchange rates and bilateral trade of Turkey with China, Italy, and England. As a result of the analysis on bilateral trade with USA, Spain France, and South Korea, the J curve effect exists. Moreover, it is found that the effects of exchange rate changes on bilateral trade balances of Turkey with her 6 trading partners is asymmetric.