Investigation of effect of visual treatment on elementary school student's spatial ability and attitude toward spatial ability problems
Görsel öğretimin ilköğretim öğrencisinin uzamsal yeteneğine ve uzamsal yetenek problemlerine yönelik tutumuna etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 227774
  2. Yazar: MAHMUT EMRE BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFURE BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı görsel yöntemin, öğrencilerin düşünce süreçleri ve duyguları bağlamındaki görüşleri üzerine etkisini araştırmak ve görsel yöntemin öğrencilerin uzamsal yetenek, uzamsal görsel, uzamsal alıştırma üzerine etkilerini araştırmaktırAraştırma Ankara'nın bir bölge ilköğretim okuluna kayıtlı 21 altıcı sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Bir guruplu öntest-sontest araştırma deseni kullanılmıştır. Bu araştırma için iki ölçme aracı kullanılmıştır: Uzaysal Yetenek Testi ve Uzamsal Problem Tutum Ölçeği. Uzaysal yetenek testi Ekstrom tarafından geliştirilmiş olan kart çevirme, küp karşılaştırma, kâğıt katlama ve yüzey oluşturma testlerinden oluşmaktadır. İlk iki test uzaysal yeteneğin alt boyutlarından olan uzaysal yönelim yeteneğini ölçerken son iki test uzaysal görme yeteneğini ölçmektedir. Bu testler Türkçeye Delialioğlu tarafından çevrilmiştir (1996). Uzamsal problem tutum ölçeği ise araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Araştırmada karma metodu deseni kullanılarak nitel ve nicel araştırma yöntemleri uygulanmıştır. Aynı sınıfta öğrenci olan altıncı sınıf öğrencileri ile 9 görüşme gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerden uzamsal aktivitelerdeki düşünce süreçleri ve duyguları bağlamında görsel yöntem hakkındaki görüşleri sorulmuştur. Buna ek olarak öğrenciler haftada 5 saat olmak üzere 10 hafta boyunca süren aktivite zamanlarında öğrenciler sınıf ortamında gözlemlenmiştir.Elde edilen verileri analiz etmek için tek yönlü varyans analizi yöntemi, Friedman ve Wilcoxon testleri kullanılmıştır. Öğrenciler ile gerçekleştirilen görüşmelerden elde edilen verilerin analizinde öğrencilerin görüşleri fenomenografik yöntemle karşılaştırılmış, kategorilere ayrılmış ve yorumlanmıştır.Araştırmanın sonuçları göstermiştir ki öğrencilerin uzamsal yetenek, uyum ve görsel skorlarında zamana dayalı güçlü ve anlamlı bir değişiklik bulunmuştur. Zamana dayalı her üç skor güçlü olarak birbirlerinden farklıdır. Görsel yöntemden sonra elde edilen test skorları, öncekilerden güçlü ve anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Yöntemden bir ay sonra elde edilen test skorları, yöntemin hemen arkasından elde edilen test skorlarından güçlü ve anlamlı olarak daha düşük olmasına rağmen yöntem öncesinde elde edilen skorlardan daha yüksektir.Ayrıca görsel yöntem öğrencilerin uzamsal zihinsel süreçlerine, uzamsal problemlere karşı olan tutumlarında olumlu bir etkisi olduğu bulunmuştur. Daha iyi bir öğrenme ortamının sağlanması için uygun görsel yöntemin seçimi öğrencilerin zihinsel gelişim ve ihtiyaçlarına dayalı olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purposes of the study were to investigate the effects of visual treatment on students? opinion in terms of thinking process and students? opinion in terms of feelings in the spatial ability activities; to investigate the effects of visual treatment on student?s spatial ability, spatial visualization and spatial orientationThe study was conducted in Ankara with 21 sixth-grade elementary school students. One group pretest-posttest design was used. Two measuring instruments were utilized: Spatial Ability Test and Spatial Problem Attitude Scale. Spatial Ability Test, which was developed by Ekstrom, consists of paper folding and surface development tests measuring the spatial visualization ability and card rotation together with cube comparison tests measuring the spatial orientation ability. The tests were translated into Turkish by Delialioğlu, (1996). Spatial Problem Attitude Scale was developed by researcher. The study employed both quantitative and qualitative research using a mixed method design. The researcher conducted 9 interviews with nine 6th grade students from the same class. The students were asked their opinion about the visual treatment in terms of thinking process and feelings in the spatial ability activities. Additionally, the class was observed during their activity time that continued 10 weeks and five hours per week.In order to analyze the obtained data, Friedman and Wilcoxon tests as well as one-way repeated measures Analysis of Variance were used. To analyze data obtained from interviews, the phenomenographic method was used.The results of the study indicated that there was a statistically significant change in students? spatial ability, spatial orientation and spatial visualization scores across three time periods (pre treatment, post treatment and retention). All three scores were significantly different from each other. Test scores were significantly higher immediately after the visual treatment than those before the treatment. The test scores one month later were significantly lower than those immediately after the treatment, but significantly higher than the scores before the treatment.The findings suggest that visual treatment has positive effects on students? spatial cognitive process and their attitudes toward spatial ability problems. Selection of the appropriate visual treatment should be based on students? needs and their cognitive development level for providing better learning environment