The relevancy of art and time in Heidegger's philosophy
Heidegger felsefesinde sanat ve zaman ilişkisi
- Tez No: 227772
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF ÇIRAKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Güzel Sanatlar, Philosophy, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Martin Heidegger'in felsefesinde sanat ve zaman kavramları arasındaki olası ilişkileri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Heidegger'in düşünüşünün farklı dönemlerinde temel Varlık sorusu çerçevesinde önemli yer tutan zaman ve sanat olguları, bu tezde sanat eserinin zamansal karakteristiği ekseninde bir arada ele alınmıştır. Söz konusu zamansallık özellikle sanat eserinin doğasını açıklayan yeryüzü ve dünya kavramları üzerinden ve eserin otantiklik ile ilişkisi bağlamında irdelenmiştir. Bu çerçevede tez, sanat eserinin kendine özgü bir zamansallığı olduğunu iddia etmekte ve bu zamansallığın sanat deneyiminde nasıl gerçeklendiğini açıklamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at propounding possible relations between the concepts of time and art in Martin Heidegger?s thinking. Time and art which hold a central place in different periods of Heidegger?s thinking in line with his fundamental question of Being are considered together mainly through the analysis of artwork?s temporal characteristics. The temporality of the artwork in question is investigated specifically in terms of its basic elements of earth and world and with its relation to authenticity. In this respect, this thesis argues that the work of art bears a temporality of its own and attempts to show how this is realized with the experience of art.