Sigorta firmalarının değerinin özsermayeye serbest nakit akımları yöntemi ile tespiti ve İMKB uygulaması
Valuation of the insurance companies by free cash flow to equity aproach and ISE application
  1. Tez No: 227799
  2. Yazar: HASAN BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAMİL ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Sigorta firmaları, yapı olarak reel sektör firmalarından farklıdırlar. Sigorta firmalarının değerlemesinde firmaya serbest nakit akımları yaklaşımı daha uygundur. Özsermayeye serbest nakit akımları yaklaşımı, firmaya serbest nakit akımları yaklaşımına çok benzerdir, fakat bu yaklaşımda serbest nakit akımları, faiz ödemeleri, bu faiz ödemeleri için vergi etkisi ve net borçlanmadaki değişimlerden sonraki nakit akımlarıdır. Bu yaklaşım özsermaye sahiplerine olan nakit akımlarına ve ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti yerine de özsermaye maliyetine yoğunlaşır.Bu çalışmada özsermayeye serbest nakit akımları yaklaşımı ile Türkiye'de kurulu 18 tane sigorta firmasının değer tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Insurance companies are different from the other reel sector companies . When valuing insurance companies, it is preferable to focus on the free cash flow to equity (FCFE) method. FCFE is very similar to FCFF but it reflects free cash flows after deductions for interest payments, net of any tax consequences of these interest payments, and any net change in borrowings (i.e. repayment of debt and new debt issued). This focus on the cash flows to the equity holders also means that the discount rate reflects only the risk to the equity holders rather than the WACC.In this study 18 insurance companies? value were found by the free cash flow to equity.