Örgütsel iklimin örgütsel bağlılık üzerindeki etkileri
The effects of organizational climate on organizational commitment
  1. Tez No: 227798
  2. Yazar: MUSTAFA EMRE ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışmada, örgütsel bağlılık ve bu bağlılığa etkisi olduğu düşünülen örgüt iklimi üzerinde durulmuştur. Örgüt ikliminin tanımı, unsurları ve iklim tipleri üzerinde literatür taraması yapılmıştır. Örgütsel bağlılığın tanımı ve unsurları ortaya konularak örgütsel bağlılık biçimlerinden bahsedilmiştir. Ardından örgütsel bağlılık ile örgütsel iklimin nasıl etkileştiği, literatür taramasından elde edilen bilgiler ışığında yorumlanmıştır. Teorik kısmın yanında, Çorum ilindeki KOBİ'ler hedef seçilerek, uygulama kısmı ile teorik çalışma içerisinde tartışılan etkileşimler desteklenmiştir.Bu kapsamda örgütsel iklim ve bağlılığı tespit etmeye yönelik ölçekler hazırlanmış ve işletmelere uygulanmıştır. Analizlerde özellikle ne gibi faktörlerin örgütsel bağlılığı arttırdığı, hangilerinin ise bağlılığı olumsuz etkilediği üzerinde durulmuştur. Bu yapılırken bağlılık biçimleri de ayrıştırılmış ve hangi faktörlerin hangi bağlılık biçimlerini ne yönde etkilediği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focused on organizational commitment and organizational climate which is considered to have an impact on organizational commitment. A literature survey has been made on the definition of factors and types of organization climate. The definition and factors of organizational commitment have been explained. Besides, forms of organizational devotion are mentioned. Then, interaction between organizational commitment and organizational climate has been interpreted via information derived from the literature survey. In this study, small and medium size enterprises in Çorum are targeted. Thus, theoretical part is supported by the applied one.Scales are are prepared in order to analyze organizational climate and devotion and then, these scales are applied to enterprises. In analyses, the important point is which factors increase organizational commitment and which ones have a negatieve effect on commitment. Meanwhile,cdevotion forms are discriminated and research is made in order to find which factors effect which commitment forms in which ways.