Grafik sanatında yaratıcılık ve karikatür ilişkisinin sanat eğitimine etkisi
The efect of the relation ship between creativity and caricature in the graphic art, on art education
- Tez No: 227850
- Danışmanlar: PROF. ATİLLA İLKYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada; Grafik sanatında karikatür ve yaratıcılık ilişkisinin sanat eğitimine etkisi araştırılmıştır. Bu amaca ulaşmak için; çalışmalarını karikatürist, akademisyen ve öğretmen olarak sürdüren 30 uzman ile, karikatür eğitimi almış ve almakta olan 200 öğrencinin görüşleri alınmıştır.Hazırlanan anketlerde her iki gruba da aynı ifadeleri içeren 40 soru sorulmuştur.Verilerin çözümlenmesinde uygulanan anket soruları SPSS istatistik programına girilmiş ve grafiklendirilmiştir. Elde edilen verilerin soru bazında frekansları bulunmuş, yüzdeleri ve soruları ayrı ayrı değerlendirilmiştir. 230 kişiye uygulanan anketten çıkan sonuçlara göre grafik tabloları oluşturulmuştur.Yapılan çalışmaların ışığında karikatürün algıyı güçlendirdiği, karikatür hakkında katılımcıların büyük bir çoğunlunun olumlu duygular beslediği, görsel iletişimde ilgi çekici olduğu, sanat eğitiminde yaratıcılığın ortaya çıkarılmasında tetikleyici bir değer olduğu, karikatürde var olan mizah ediminin yaratıcılıkla ilişkisinin bireye tanıdığı öz güven unsurunun sanat eğitiminde önemli bir etken olduğu tespit edilmiştir.Anketlere göre uzman ve öğrenci görüşleri arasında bir paralellik olduğu görülmüştür. Her iki gurubun da yaratıcılık ve karikatür ilişkisini önemli bulduğu, sanat eğitiminde karikatür kullanılmasının yaratıcılığı tetikleyen bir güç olarak kabul edilebileceği yönünde görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research is about the effects for the art education of the relation between cartoon and creativity in graphic art. Caricaturists, professors, teachers, 30 people who worked in 2007 to 2008 as an expert gave reviews for this research. Also 200 caricature students gave reviews for this research who are taking lessons or graduated.All datas are collected by the surveys given to the two groups. Surveys were having 40 questions mentioning the same aspect.These questions datas were given to the statistic programme (SPSS) and the graphical outputs analyzed. The frequency of the datas from the aspect of the questions have been found. The relation of percentages and questions also considered. Graphic tables prepared for the survey results of 230 people.As the results show us that; the caricature is developing the perception, most of the surveys has the result that people like caricature, it is interesting for visual communication, it is a important way to express creativity in art education, the relation between creativity and the temperament act in caricature is important for the selfconfidence in art education of the individual.Due to the surveys, it is seen that teachers and students have some similar thoughts.Both the groups explained that there is an important relationship between caricature and creativity, and using caricature in art teaching can be accepted as the leading power of creativity.