Kahramanmaraş ahşap oyma sanatı
Kahramanmaraş wooden carving art
- Tez No: 227849
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKÇESU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, El Sanatları, Wood Products, Crafts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Araştırmanın amacı yıllardan beri süre gelen ?Kahramanmaraş Ahşap Oyma Sanatı?nın daha fazla tanınmasını sağlayarak, bu sanatın Kahramanmaraşta'ki yeri, günümüzdeki durumu, Maraş şehrine olan katkıları, kullanılan teknikler, ürün analizi ve kullanılan malzemelerin incelenmesi olarak belirlenmiştir.Bu araştırmanın evrenini, Kahramanmaraş'taki Ahşap oyma atölyeleri oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşmada zaman ve mali sorunlar yaşanacağından örneklem alınmıştır. Araştırmanın örneklemine Kahramanmaraş'taki Ahşap oyma atölyelerinde görev yapan 50 Ahşap Oyma Ustası katılmıştır. Bu araştırma kapsamında, ustalara anket formu uygulanmıştır. Anket formu ile elde edilen bulguların frekans ve yüzde analizleri yapılmıştır.Araştırma sonucunda; Kahramanmaraş geleneksel sanatlarından biri olan Ahşap oyma sanatında ekonomik sebeplerden dolayı, el işçiliğinin azaldığı ve makineli işçiliğe önem verildiği görülmüştür. El işçiliğinin çok zaman alması ve emeğin karşılığının alınamaması, el oyması yapan atölyelerin azalmasına sebep olmuştur. Makineli üretimin, üretimi hızlandırması, seri üretimle maliyetin düşmesi ve buna bağlı olarak alıcı kitlesinin artması ve makineli üretimle ucuza daha fazla işçi çalıştırılması makineli işçiliğin artmasında önemli rol oynamıştır.El oyması yapan ustalar emeklerinin karşılığını alamadıklarından ve ahşap oyma ustaları arasında yeterli dayanışma olmadığından yakınmaktadırlar. Ekonomik kaygılardan dolayıalıcı kitlesinin azalmasıyla bu sanatı yapan insanlarda azalma görülmektedir Yurt dışına ve Türkiye'nin pek çok yerine ürün gönderilmekle birlikte ucuz ürünlere talep olmasından dolayı makine üretimiyle üretilen ürünlerde yoğunlaşılmaktadır. Bu ise el oyması yapan atölyelerin azalmasına sebep olmaktadır.Günümüzde bu sanatı devam ettiren ustalar azalmış, baba mesleğini devam ettiren usta neredeyse hiç kalmamıştır. Gerek devlet gerekse bu sanatla uğraşan ustalar tarafından bir iyileştirme yapılmazsa geleneksel sanatlarımızdan biri olan, el oyması Ahşap oyma, makineli seri üretimle yozlaşmaya mahkûmdur ve örnekleri müzelerde kalanlarla sınırlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is determined as ?Kahramanmaraş Wooden Carving Art? which is lasting for years to be known, the position of this art in Kahramanmaraş, the condition of today, the contribution to Kahramanmaraş, the technics used, analyses of the production and the inspection of used materials.Kahramanmaraş Wooden Carving Art workshops form the place of this research. Sampling groups are choosen since in reaching the whole universe we will have some problems in time and finance. The fifty Carving Art Craftsmen participated in this sampling group of research. In this research the questionnaire forms are applied to the craftsmen. The percentage and the frequency that found from these questionnaires are analyzed.The result of this research seemed that because of the financial reasons the carving art which is a traditional art of the Kahramanmaraş, the handicraft is becoming less common and the machinary working is becoming more common. The fact that it occupies more time and it does not atone for causes the number of people dealing with this art to decline. The machinary producing has important part in, quickens the production, decreasing the costs for the serial production, employs more workers with less money and effect of this increased the number of customers.The carving art craftsmen complain that they can not earn what they deserve and there in not enough solidarity between craftsmen. With declining of the customers and because of some economic problems the number of people dealing with this art is declining day by day. Although some productions are sent both abroad and different places in Turkey, since there is a demand to cheap productions the demand to machinery productions is increasing. And this situation causes the number of the handicraft workshops to decrease.Today the number of people dealing with this art is decreasing, almost no one maintains this traditional work. If both the government and the people dealing with this art do not take some precautions, this traditional wooden carving art which can not keep up with machinery production will be limited with works exhibited in museums.