Afet dönemlerinde insani yardım örgütlerinde tedarik zinciri stok sisteminin yönetimi ve Kızılay Derneğinde bir uygulama
Management of supply chain inventory system of humanitarian relief organizations during the diseasters and an application at the Turkish Red Crescent
  1. Tez No: 227910
  2. Yazar: ALİ MURAT İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Afet, bölgesel kaynakların yok olduğu ve ulusal ya da uluslararası düzeyde bir dış yardım talebi gerektiren durumdur. Afetler önceden tahmin edilemeyen veya umulmayan zamanlarda aniden meydana gelirler ve büyük tahribatlara, yıkımlara ve acılara neden olurlar. İnsani yardım örgütünün bu tür bir duruma derhal müdahale edebilmesi ve yürüttüğü tedarik zinciri faaliyetlerinin etkinliğinin arttırılabilmesi için çok iyi planlama yapması ve tedarikçileriyle güçlü ilişkiler içinde olması gerekmektedirBu çalışmada Kızılay'ın afet operasyonlarını destekleyen stok yönetim yeteneğinin arttırılabilmesi için SCOR modeli kullanılarak yeni bir model önerilmiştir. Bu modelde etkinliği arttıracak yeni bir örgüt yapı, sistemin performansının ölçülmesinde kullanılacak yeni performans göstergeleri ve Dengelenmiş Performans Karnesi, çeşitli problem alanlarına ait uygulaması kolay ve yüksek fırsat yaratabilecek çözümler, sadeleştirilmiş malzeme ve iş akışları ile merkezileştirilmiş bir bilgi sistemi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Diseaster is a situation or event which overwhelms local capacity, necessitating a request to national or international level for external assistance. It is an unforeseen and often sudden event that causes great damage, destruction and human suffering. To increase quick response capability and the effectiveness of humanitary relief supply chain activites, a humanitarian relief organization needs carefully planning and strong relations with its suppliers.In this study, to improve Turkish Red Crescent?s inventory management capability for the operational performance,.a new model is proposed by applying SCOR model approach. This proposed model consists of new organizational structure for improving efficiency, new performance indicators and balanced SCORcard to measure the system?s overall performance, applicible solutions to achieve the quick and easy successes, simplified and well described material and work flows and centralized information system.