Yoksulluğun medyada temsili: Gazete haberleri
Representation of poverty in the media: Newspaper news
  1. Tez No: 227919
  2. Yazar: ELİF KESİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE YÜCESAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yoksulluk olgusu, küreselleşmeyle birlikte gitgide derinleşen ve dünya çapında yaygınlaşan bir insanlık sorunu olmayı sürdürmektedir. Dolayısıyla insanları tüketim üzerinden tanımlayan neoliberal süreç ve bu sürecin söylem seçkinleri medya ürünleri üzerinden yoksulluğun ?ne? olduğunu tanımlamaktadırlar. Yoksulluğu toplumsal ve tarihsel bağlamından soyutlayarak o an içinde değerlendirmek, simgesel şiddetin bir biçimidir. Yoksulluğun medyada -özelde Hürriyet gazetesi haberlerinde- temsilini değerlendiren bu çalışma; medyanın, yoksullukla ilgili haberlerinde toplumsal güç/iktidar ilişkilerini nasıl kurup ve nasıl ürettiğini göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Poverty fact continues to be a humanity problem which increasingly gets deeper and becomes widespread with globalization. Consequently, neoliberal process which defines people with consumption and outstandings discourse of this process describes ?what is poverty?? on the media product. This study which evaluates representation of poverty in media -especially Hürriyet Newspaper news- purpose to show that the media how set up and produce social power/potency in news about poverty.