Gazi Üniversitesi öğrencilerinin internet veritabanlı uzaktan öğretime olan yatkınlıkları
The familiarity of Gazi University students on web-based distant instruction
- Tez No: 227926
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞÜKRÜ KÜNÜÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Teknik Eğitim, Education and Training, Radio and Television, Technical Education
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
İnternet (world-wide-web) veritabanlı uzaktan eğitim modellerinin ve sistem uygulamasını Gazi Üniversitesi Modeli'nde incelenmesi ve öğrencilerin öğretim sistemi ve modeline yatkınlıklarının incelenmesi tez çalışmasının inceleme alanını oluşturmuştur.Bu kapsamda, Gazi Üniversitesi'nin bilişim enstitüsü ile koordineli bir şekilde çalışılarak; eğitim sistem altyapısı özellikleri ve eğitim koordinasyon sistemi incelenmesi, faaliyet yapısı ile ön-lisans öğrencilerinin uzaktan eğitim faaliyetlerine olan yatkınlıkları, internet destekli öğrenme araçlarını kullanma beceri ve seviyelerinin öğrencilerin yatkınlığına olan yansıması ele alınmıştır. Öğrencilerin yetkinlik konumlanması ve uygulama yeterlilik seviyesi genel itibariyle `orta-üst` düzeyde konumlanmıştır.Gazi Üniversitesi Bilişim Enstitüsü'nün sistem faaliyetinin ne seviyede konumlandığı, neleri içerdiği, ne tür bir eğitim vermekte olduğu ortaya konularak sistemden sağlanabilecek olanaklar ve çalışma düzeni hakkında bilgiler verilmiştir. Gazi Üniversitesi içerim ve sunum birimlerinin planlama ve koordinasyonu verimli ve etkin biçimde karşıladığı ortaya konmuştur.Bilgiye erişim ekipmanı, erişim düzeyi, ve bilgiye ulaşabilme yöntemleri değerlendirilerek uzaktan eğitimin (e-learning) donanım ve optimum bilgi seviyesine dönük olarak gereksinmeleri ve yeni gelişen bir uygulama sahası içerisinde konumlanması, beklentiler ve gelişimin getirileri ve dezavantajları, plan ve program çerçevesi sunumlanmıştır.Program çerçevesinin öğrenim-donanım ihtiyaçlarını karşılamada birimsel ve donanımsal yönden üst düzey konumlandığı gözlemlenmiştir. Program çerçevesinin ihtiyaçları karşılamada yeterli, ancak, konumlanma açısından opsiyonel beklentileri karşılamada ortalama seviyede olduğu ve homojen bir beklenti yapısından ötede farklı gelişimsel beklentileri, algılama ve bakışaçısını yansıttığı gözlenmiş ve aktarılmıştır.Öğrencilerin donanım düzeyi, bilgisayar bilgisi ve erişim düzeyinin sorgulandığı çalışmada, sisteme olan yaklaşım ortaya çıkarılmaya ve fiilen sistem içerisinde yer alan ön lisans düzeyindeki öğrencilerin öğrenim sisteminden yararlanabilme kapasiteleri ve sistem yeterlilikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Observation of the `distant learning models including internet (world-wide-web) based distant-learning applications throughout Gazi University model and observing the familiarity of the students on this model of instruction is forming this thesis? study area.In this case, studying of the Gazi University with the coordination of Informatics Institude; education system substructure and studying education coordination process, within transferration and activity substructure, familiarity of Associate of Science students for distant-learning and the level of usage of the learning tools in distant-learning. The familiarity of the Gazi University students is located as at upper-middle level.In this aspect, in the study specialised in Gazi University, the nessesity of the distant-education system, application deparment, coordination, structure of study, the ways, the information of study system about distant education system is given. It?s stated that the content and the supply units of Gazi University responds the defined planning and coordination.It?s reliased that, the tools to recieve information, the level of contact and reaching to information is studied for the optimum information level, the needs and the location necessities, plannings and advantages-disadvantages are studied on distance-education.It?s observed that the programme frame is located at upper level to respond the learning hardware and units. It?s also observed that the programme frame is enough at responding needs.In the study, the capacity of taking advantage of Associate of Science students which are present in the system of Gazi University and the profficiency of system are presented.