Hâkimiyet-i Milliye gazetesine göre Türk-Rus ilişkileri ( 1920-1923 )
Hakimiyet-i Milliye newspaper as to the Turkish and Russian relationships (1920-1923 )
- Tez No: 227929
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
I. Dünya Savaşı sonunda Mondros Mütarekesi imzalanmış ve Batılı Emperyalist Devletler bu antlaşmanın yedinci maddesine dayanarak Osmanlı Devleti topraklarını işgal hareketine girişmişlerdir. Ülke topraklarının işgal edilmesi üzerine Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde ?Milli Mücadele? hareketi başlamıştır. Ve Türk milletinin ?Milli Mücadele? hareketinden haberdar olmasını sağlamak amacıyla Anadolu Müdâfaa-i Hukûk Cemiyeti adına Mustafa Kemal Paşa tarafından ?Hâkimiyet-i Milliye? gazetesi kurulmuştur. Ancak bu mücadelede başarılı olmak için yalnızca halkın bu harekete katılması yeterli olmayacaktır. Savaşmak için gerekli imkânları sağlayacak emperyalist emeller beslemeyen bir devletin yardımına ihtiyaç duyulmuştur. Mustafa Kemal Paşa aynı düşmana karşı savaşmamız ve aynı doğrultuda bir mücadele vermemiz nedeniyle bu devletin Rusya olması gerektiğine karar vermiştir. Ve bu doğrultuda dış politikayı yönlendirmek amacıyla Millî Mücadele'nin Anadolu'dan yükselen sesi olan ?Hâkimiyet-i Milliye? gazetesini yani basın politikasını en iyi şekilde kullanmayı bilmiştir. Bu çalışma ?Milli Mücadele? döneminde yayınlanmaya başlayan gazetenin Türk-Rus ilişkilerini nasıl yansıttığını ve verilen mücadeleyi nasıl yönlendirdiğini 1920 ve 1923 yılları içerisinde incelemektedir. Bu sürede konumuzla ilgili olan bütün haberler taranıp Arap harflerinden Latin harflerine transkribe edilmiş ve zamanın şartları göz önüne alınarak incelenmiştir. Yayınlanan haberlere bakıldığında Türk-Rus ilişkilerinin her yönüyle gazete sütunlarına taşındığı, olumsuz hiçbir yazının yazılmadığı ve Türklerle Rusların emperyalizme karşı verdikleri ortak mücadele nedeniyle dost olmaları gerektiğinin vurguladığı görülmektedir. Ayrıca ?Hâkimiyet-i Milliye? gazetesinin Millî Mücadelenin liderleri tarafından çıkarıldığı göz önüne alınırsa bir devleti kurmak için sadece askeri ya da siyasi politikanın değil basın politikasının da ne derece ustalıkla yürütülmesi gerektiği anlaşılacaktır.Anahtar Sözcükler1.Milli Mücadele2.Hâkimiyet-i Milliye Gazetesi3.Türk-Rus4.Chicherin5.Dış Politika6.Moskova Antlaşması
Özet (Çeviri)
At the end of World World I Mondros Armistice was signed and according to the seventh entry of the armistice Western Imperialist States attempted to occupy the Ottoman State territories. Upon the territories being occupied, the ?National Struggle? started with the leadership of Atatürk. And ?Hakimiye Milliye? newspaper was established by Mustafa Kemal Pasha on behalf of Anadolu Müdâfaa-i Hukûk Cemiyeti in order to make the Turkish People inform about the ?National Struggle?. But the participation of only the people wouldn?t be enough so as to be successful in this fight. A country that would provide the necessary needs and that wouldn?t be on the side of emperialism was needed. Mustafa Kemal Pasha decided that that country would be the Russian State on account of being on the same side and struggling with the same enemy. Therefore, he was able to use the newspaper ?Hâkimiyet-i Milliye? which was the rising voice of National Struggle of Anatolia efficiently in order to direct the foreign policy. This study is examining how the newspaper, which started to be published during the National Struggle period, reflect Turkish-Russian relationships and how it could direct the struggle between the years 1920 and 1923. Within this period all the news related to our subject have been scanned, transcribed from the Arabic alphabet to the Latin one, and has been examined by taking into consideration of the conditions of their time. According to the published news, it can be clearly seen that all the relations between Turkish and Russian were carried in the articles, there were no negative written articles, and there were a number of emphasis why Turkish and Russian were friends due to giving mutual struggle against emperialism. Furthermore, if the newspaper ?Hâkimiyet-i Milliye? published by the National Struggle leaders taken into consideration, it would fully be understood that not merely military or political but press policy should be carried out in order to found a country.Key Words1.National Struggle2.Hâkimiyet-i Milliye Newspaper3.Turkish-Russian4.Chicherin5.Foreign Policy6.Moskow Treaty