Asimetrik bilgi kuramı : Kredi piyasası üzerine uygulama
The theory of asymmetric information : Application on credit markets
- Tez No: 227928
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada, kredi piyasasında asimetrik enformasyon teorisi çerçevesinde asimetrik enformasyonun olması halinde Stiglitz-Weiss Modeli tarafından öne sürülen riskli portföy yapısı ve kredi tayınlaması olgusunun, imalat ve imalat dışı sektörlerde faaliyet gösteren firmaların kurumsal kredi piyasasında geçerli olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır.Yapılan Granger Nedensellik Analizi sonucunda, Stiglitz-Weiss Modeli tarafından öne sürülen kredi tayınlaması olgusunun, imalat ve imalat dışı sektörlerde faaliyet gösteren özel firmaların kurumsal kredi piyasasındaki tasfiye olunacak kredilerin toplam kredilere oranı tarafından etkilenmediği ve tayınlamanın piyasada geçerli olmadığı söylenebilir. Aynı zamanda tasfiye olunacak kredilerin toplam kredilere oranı, sektördeki her iki sektörde faaliyet gösteren firmaların kullanmış oldukları kredilerin toplam aktiflere oranı tarafından etkilenmektedir. Bu sonuç, ticari bankaların her iki sektörde faaliyet gösteren şirketlerin riskli yapıları hakkında elde ettikleri enformasyona duyarsız bir kredi plasman stratejisi izlediklerini göstermektedir. Bu strateji de firmaları, faaliyet gösterdikleri endüstride Ponzi finansmanı stratejisi izlemeye sevkedebilmektedir.Ayrıca; inşaat sektörü için tasfiye olunacak kredilerin toplam kredilere oranının, sektördeki firmaların finansal yapı rasyolarından etkilenmediği bulunmuştur. Fakat, uzun vadeli kredi kredi kullanım oranı, tasfiye olunacak kredi miktarından etkilenmektedir.Sonuç olarak, tekstil sektöründe tasfiye olunacak kredi oranları, sektör firmalarının kredilerinin aktiflere oranlarından etkilenmekte, fakat sektörün diğer finansal yapı oranlarından etkilenmemektedirler. Bu duruma tekstil sektörünün kur riskine çok açık bir sektör olması sebep olmuş olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, in the framework of the asymmetric information theory in credit markets, it has been tried to determine that, in case of asymmetric information, whether the credit rationing phenomenon and risky portfolio structure, which are claimed by Stiglitz-Weiss Model, are viable in the commercial loan market of private companies running in manufacturing industry and non manufacturing industry or not.As a result of Granger Causality Analyses, which have been carried out, it can be said that the credit rationing phenomenon, which is claimed by Stiglitz-Weiss Model, is not viable and not affected by proportion of liquidated loan to total loan in the commercial loan market of private companies running in manufacturing industry and non manufacturing industry. In the meantime, it has been found that, the proportion of liquidated commercial loans to total loans is affected by the proportion of credit to total assets of companies, running in both industries. This result shows that commercial banks follow a credit plasman strategy, which is unrelated with the information gained about risky structure in the commercial loan market of companies which run in both industries. This situation could make firms to follow Ponzi finance strategy in the industry, in which they operate.Moreover, for the construction sector, it has been understood that, the proportion of liquidated commercial loan to total loan is not affected by financial structure ratios of the sector. But, structure of taking a long term credit is affected by the proportion of liquidated loans to total loansIn conclusion, it has also been found that for the textile industry, the proportion of liquidated loans to total loans is affected by the ratio of credit to assets and the proportion of liquidated loans to total loans is not affected by the financial structure ratios of the textile sector which has exchange rate risk