Değer kavramına yeni bir bakış: Carl Menger
New perspective on the concept of value: Carl Menger
- Tez No: 227930
- Danışmanlar: PROF. DR. İŞAYA ÜŞÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ondokuzuncu yüzyılın sonlarına doğru liberal geleneğe olan ilgi artmış ve Avusturya İktisat Okulu yeniden canlanma dönemine girmiştir. Avusturya İktisat Okulu'nun kurucusu olan Carl Menger'in Politik İktisadın İlkeleri isimli eseri yarattığı devrimle değer kavramına yeni bir bakış getirmiştir. Menger'in ekonomiye en büyük katkısı, marjinal faydaya dayanan değer teorisidir. Değeri kişiye sağladığı faydayla açıklayan Menger, analizinin merkezine bireyi oturtmuştur. Metodolojik bireycilik Menger'in analizinin temel çıkış noktasıdır. Subjektif değer teorisi ile birlikte değer artık içerdiği emekle değil bireye sağladığı faydayla ölçülmektedir. Avusturya İktisat Okulu'nun ilk kuşağını oluşturan Böhm-Bawerk ve Wieser gibi takipçiler Menger'in teorisini geliştirmişlerdir. Avusturya İktisat Okulu günümüzde altıncı kuşak yazarlarıyla bazı üniversite ve enstitülerde varlığını sürdürmektedir.Bu çalışmanın amacı, yaklaşık bir yüzyıl boyunca akademik çevrelerde çoğunlukla kabul görmüş olan nesnel değer teorisinden öznel değer teorisine geçişte Carl Menger'in Klasik Okula yönelttiği eleştiriler ve getirdiği yeni bakış açısını analiz etmektir.Anahtar Kelimeler1.Carl Menger2.Subjektif Değer Teorisi3.Avusturya İktisat Okulu4.Değer Teorisi5.Marjinalizm
Özet (Çeviri)
The interest on liberal Tradition has increased through to the end of nineteenth century and Austrian School has come in to refreshment period. The work of Carl Menger who is the founder of Austrian School, named Principles of Economics has brought a new point of view the value which based on marginal utility. Menger explains the value in terms of the benefit that is provided by it and places the individuals to the center of his analysis. Methodological indivdualism is the basic origin point of Menger?s analysis. By subjective theory of value, value is being measured in terms of the benefit that is provided to the individual not by the labour it contains. The followers like Böhm-Bawerk and Wieser who constitue the first generation of Austrian School developed Menger?s theory. Austrian School is still active with the sixth generation writers in some universities and institutes.The aim of the study is to analyze Carl Menger?s criticism about Classical School and the new point of view in the transition to the subjective theory of value from the objective theory of value which has mostly academical environment for appraximately century.Key Words1.Carl Menger2.Subjective Theory of Value3.Austrian School4.Value Theory5.Marginalism