Azerbaycan ve Birleşmiş Milletler
Azerbaijan and United Nations
- Tez No: 227980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bağımsızlığını 1991 yılında kazanması ile birlikte azerbaycan Birleşmiş Milletlere üyelik başvurunda bulunmuştur. Bu üyelik Azerbaycan için büyük olanak ve fırsatları da beraberinde getirmiştir. Azerbaycan bir BM üyesi gibi insan hakları, barışın korunması ve diğer şartları uygulayacağını kabul etmiştir. Bu normları benimsemek ve uygulamak için Azerbaycan büyük çaba harcamış ve bu aşamada BM tavsiye ve önerilerinden de yararlanmıştır. Ayrıca BM Güvenlik Konseyinin Karabağ ile ilgili almış olduğu kararlar da Azerbaycan'ın uluslararası sistemdeki haklılığını vurgulamıştır. İnsan hakları ve demokrasi ile ilgili sözleşme ve düzenlemelere taraf olmakla Azerbaycan demokrasi ve insan haklarının gelişmesi için büyük fırsatlar yakalamıştır. Aynı zamanda Azerbaycan diğer uluslararası ve bölgesel örgütlerle insan hakları ve demokrasi alanında işbirliği yapacağını taahhüt etmektedir.Azerbaycan BM ilişkilerinin Azerbaycan ekonomisinin kalkınmasında da büyük etkisi olmuştur.
Özet (Çeviri)
After independency of the Azerbaijan in 1991 year, Azerbaijan applied to United Nation for the membership. The membership of the UN was very important opportunity for the Azerbaijan. Azerbaijan accepted every condition about protection of peace, human right and etc. as a member of UN. For procure of UN norms and conditions Azerbaijan expend very important effort and used UN?s recommendations and guides. At the same time UN Security council resolutions about Nagorno Karabakh conflict vindicated Azerbaijan in the international system.Being part of international agreements about human rights and democracy had been effected increase of the Azerbaijan democracy and human rights. At the same time Azerbaijan was commitment for the partnership in human rights and democracy with other international and local organizations.Azerbaijan UN relations by economical and social area effected for increase Azerbaijan economy. Especially structural reforms were very effectively and profusely for the Azerbaijan.