Kosova sorunu
Kosova case
- Tez No: 227986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN ALPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kosova, dünyadaki bütün diğer çatısma alanları gibi 98'de ve özellikle de 99 savasısırasında dikkatlerin merkezindeydi. Savas sonrası statünün belirlenmesi süreci hala?tamamlanmamıs bir hikâye?dir. Ve uluslar arası toplumun dikkatini uygun ve sürdürülebilirbir çözüm bulunması noktasında Kosova sorununa çekmektedir.'99 savası, son zamanlarda Kosova ve Balkanlardaki tarihsel gelismelere önemli hızkazandırmıstır. Bu çalısmada II. Dünya savasından baslamak üzere, '99 savasına da gidensüreçte önemli tarih ve gelismeler incelenecek ve Yugoslavya'nın dağılmasından geriye kalanson sorunun çözümünde, '99 sonrası uluslararası angajmana ısık tutulacaktır.Bu tezde, Kosova ile ilgili olaylar ve gelismeler, Tito döneminin altının çizilmesi,1974 anayasa reformu, Tito-sonrası Kosova, Kosova Kurtulus Ordusunun kurulması, savasınbaslangıcı, Rambouillet Barıs Görüsmeleri, NATO'nun hava müdahalesi, Kosova'nın uluslararası yönetimi ve nihai statünün belirlenmesi süreci gibi dönüm noktaları kronolojik olaraksunulmaktadır. Bu gelismeler, nihai statü sorunun çözümünde her iki tarafın -Arnavut ve Sırptavırve yaklasımlarını dikkate alarak elestirel ve tarafsız olarak değerlendirilmistir.Buna ek olarak, özel bir alt bölümde, nihai statünün belirlenmesi senaryolarına veakıbetine iliskin olumlu ve olumsuz yönler titiz bir sekilde incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Like other conflict areas in the world, Kosovo was in the middle of the attention in 98, and especially during the 99 War. The post-war status settlement period, which is stili an“unfmished story”, continues to engage the international community's attention towards fmding a viable and sustainable solution for Kosovo issue.The '99 war marked a crucial momentum in the recent historical developments of Kosovo and Balkans. This thesis recovers sensitive periods and developments that brought to '99 war, starting from the end of World War II, as well as brings light to post-99 international engagement in resolving the last remaining issue from the dissolution of Yugoslavia.The thesis offers a chronological breakdown of periods, events and developments in and about Kosovo, highlighting the period of Tito, 1974 constitutional reform, post-Tito Kosovo, creation of Kosovo Liberation Army, the beginning of war, Rambouillet Peace Talks, NATO's air intervention, the international administration of Kosovo and the final status settlement process. These developments are evaluated critically and neutrally, providing both sides - Albanians and Serbs - attitudes and approaches towards resolving the final status issue.in addition, a special sub-chapter is devoted to possible final status settlement scenarios and outcomes, with a careful elaboration of PRO and CON arguments.