Kosova sorunu örneğinde Sırp ve Arnavut milliyetçilikleri
Serbian and Albanian nationalisms in the case of Kosovo issue
  1. Tez No: 582372
  2. Yazar: GENTJANA AGOLLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Arnavut ve Sırp milliyetçiliklerinin anlaşılması, Kosova sorunu bağlamında sebep oldukları gelişmelerin dikkatli bir şekilde incelenmesini gerektirir. Arnavut ve Sırp milliyetçilikleri belli şartlar altında doğmuş, içsel ve dışsal faktörlerin etkisi altında gelişerek ve çatışarak Kosova sorununda etkilerini göstermiştir. Osmanlı İmparatorluğunun dağılmasından sonra Kosova, sürekli olarak ya Sırbistan'ın direk hâkimiyetinin altında ya da Sırbistan'ın egemen olduğu devlet yapılarının hâkimiyeti altında kalarak milliyetçiliğin etkisi ile kendi içinde yapılanmıştır. İşte bu tezde Arnavut ve Sırp milliyetçilik hareketlerinin kavramsal ve tarihi bir analizi yapılmış ve buna bağlı olarak Kosova sorununun gelişim süreci ve Kosova Savaşı üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Bu etnik gruplar kendi ulus devletlerini kurma yolunda ilerlerken Kosova, bu iki milliyetçilik için de odak noktası olarak görülmüştür. Kosova sorununun gelişme sürecine, Arnavut ve Sırp milliyetçiliklerinin dışında hangi dış ve iç unsurların etki ettiği; Kosova Savaşının başlamasında, sona ermesinde ve Kosova'nın tek taraflı bağımsızlığını ilan etmesinde uluslararası toplumun rolü incelenmiştir. Bağımsızlık ilanıyla Arnavutlar ile Sırplar arasındaki çekişmelerin sonunun gelmediği, aksine bu durumun yeni çekişmeli bir dönemin başlangıcı olduğunu anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
A conceptual and historical analysis of nationalist movements in Albania and Serbia, respectively, is the main discussion topic of this thesis. Additionally, the thesis will discuss the effects of nationalism within the context of Kosovo - in its war for independence and in the development of the country as an independent state. Kosovo's position in relation to both Serbia and Albania establishing their own separate nationstates will be analyzed in an objective and conceptual way. Apart from Albanian and Serbian senses of national identity, the thesis evaluated which factors (external and internal) have influenced the political development of Kosovo. Examining the role of the international community with regard to Kosovar statehood (from the start of Kosovo's war for independence through the war's end and the ensuring declaration of independence) is also very important. The position of this thesis is that Kosovo's independence is not the end to the rivalry between Albania and Serbia; rather, independence signals the beginning of a new, controversial stage to the relationship, now complicated by the many challenges that accompanied Kosovo's independence process. Understanding Albanian and Serbian senses of nationalism requires a careful analysis of those countries' roles in the context of the Kosovo issue in general and of the 1999 Kosovo War in particular. Albanian and Serbian national identities were born under a complex set of conditions; internal and external factors continuously influenced and affected the Kosovo issue. The influence of nationalism in Kosovo will be examined by evaluating the Kosovo position after the fall of the Ottoman Empire; specifically, under the direct domination of Serbia or under domination indirectly, through state structures controlled by Serbia