Avrupa Birliği'nde kırsal kalkınmaya yönelik yardımlar değişimler ve Türkiye'nin uyum çalışmaları
Financial aids related to the rural devolopment in the EU changes and harmonization studies of Turkey
  1. Tez No: 227991
  2. Yazar: SEMİHA AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÜLÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Türkiye'nin Avrupa Ekonomik Topluluğuna ortaklık başvurusuyla başlayan ve günümüze kadar gelen süreçte, Türkiye pek çok Avrupa Birliği mali yardımından faydalanmıştır. Mali yardımlar başlangıçta merkezi olarak Brüksel'den yönetilirken, yardımların artmasıyla bu durum Türkiye'nin daha fazla sorumluluk alarak yeni bir yönetim yapısıyla idaresini gerekli kılmıştır. Bundan hareketle, 2003 yılında, ?Merkezi Olmayan Yapılanma Sistemi? kurulmuştur. İçinde Türkiye'nin de yer aldığı AB'ye aday ülkeler için mali yardım mekanizması, 2007-2013 yıllarını kapsayan bir dönem için yeniden tanımlanmıştır. 17 Temmuz 2006 tarih ve 1085/2006 sayılı Konsey Tüzüğü ile hukuki çerçevesi ortaya konan IPA (Katılım Öncesi Mali İşbirliği Aracı); bir önceki mali dönemde uygulanan PHARE, ISPA, SAPARD, CARDS ve Türkiye için sözkonusu olan katılım öncesi programların yerine, bunları tek bir çatı altında toplayan yeni bir program öngörmektedir. Yeni dönemde AB mali işbirliği kapsamındaki fonların daha etkin kullanılması için, daha önce oluşturulan merkezi olmayan yapılanma sisteminde bazı değişiklikler gerçekleşecektir. Bu çerçevede, IPA'nın beşinci bileşeni olan Kırsal Kalkınma bileşeni kapsamında uygulama birimi IPA Kırsal Kalkınma Ajansı'nın kurulması ve fonların kullanılabilmesi için uygulamaya geçmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, IPARD çerçevesindeki yeniden yapılanma dönemine ilişkin bazı temel noktalara açıklık getirilmeye çalışılmış ve Türkiye için bir değerlendirme yapılarak 2011-2013 dönemi ve sonrasına ilişkin IPARD fonlarının miktarının artırılması için girişimde bulunulması gerekliliği vurgulanmıştır. Ayrıca Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun görevini daha etkin bir şekilde yerine getirebilmesi için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey has benefited from many kinds of EU financial aid from the partnership application to the European Economic Community until today. In the starting point, these financial aids were managed from Brussels. When the aids have been increased, this situation required a new management system which gives to Turkey more responsibility. On this purpose, in 2003 ?Decentralized Management System? has been established in Turkey. The financial aid mechanism of EU for candidate countries which covers Turkey has been described for a seven-year period between 2007 and 2013. IPA, the Instrument for Pre-Accession, established with the Council Regulation dated 17 July 2006 and numbered 1085/2006, envisages a new program which combines PHARE, ISPA, SAPARD, CARDS and pre-accession programs for Turkey which were implemented in the former financial period. In this new period, some amendments should be made in the previous ?Decentralized Management System? to use the funds more efficiently. In this document, the rules for the IPARD Agency?s, which is called in Turkey ?Agriculture and Rural Development Support Institution? (ARDSI), organization and accreditation and the other structures and authorities have been studied, and, for the Turkish case, the necessity of taking the initiative to increase the amount of the IPARD funds have been emphasized, and suggestions have been made for ARDSI to function better.