İngiliz roman geleneğinde çocuk edebiyatının gelişimi: Arketipçi eleştiri kuramına göre Alice Harikalar Diyarında, Define Adası, Orman Kitabı eserlerinin incelenmesi
The development of children's literature in the tradition of english novel: An archetypal analysis of Alice in Wonderland, Treasure Island and Jungle Book
- Tez No: 228000
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK EGE UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu tez çalışması, Lewis Carroll'ın Alice Harikalar Diyarında, Robert Louis Stevenson'ın Define Adası ve Rudyard Kipling'in Orman Kitabı adlı romanlarının Arketipçi Eleştiri Kuramına göre incelenmesini içermektedir. Romanların incelenmesinde Arketipçi Eleştiri Kuramından Jung, Campbell ve Frye'ın çalışmalarından faydalanılmıştır. İlk bölümde çocuk edebiyatının tarihçesi verilmiştir ve çocuk edebiyatının geç gelişmesinin nedenleri araştırılmıştır. İkinci bölümde Arketipçi Eleştiri kuramı ele alındıktan sonra diğer bölümlerde çocuk edebiyatının altın çağında yazılan Alice Harikalar Diyarında, Define Adası ve Orman Kitapları adlı eserler Arketipçi Eleştiri Kuramı çerçevesinde ayrıntılarıyla incelenmiştir. Romanların analizinde Arketipçi kuramı kullanmanın faydalı bir yöntem olduğu çalışma boyunca görülmüştür. Romanlardaki karakterlerin hikâyeleri, Jung'un ?bireyselleşme? adını verdiği süreçle ilişkilendirilerek incelenmiş ve arketipsel karakterler romanlardaki karakterlerle bağdaştırılarak açıklanmıştır. Roman kahramanların yolculukları, Campbell'in bahsettiği `kahramanın yolculuğu aşamaları'na göre incelendiğinde üç kahramanın yolculuklarının aynı temel aşamaları izlediği görülmüştür. Frye'ın yaptığı sınıflamaya göre ele alındığında, bu romanlarda anlatılan hikâyenin yaz mevsimiyle ilişkilendirilen romans türünün özelliklerini taşıdığı görülmüştür. Arketipçi eleştiri kuramı doğrultusunda yapılan analiz, üç romanın temelinde de aynı arketipsel yolculuk ve arayış motiflerinin yattığını ve benzer arketipsel imgeler etrafında şekillendiğini göstermiştir; bu da okuyucuyu edebiyatın bir bütün olduğu ve ayrıntılar değişse bile özün aynı kaldığı sonucuna ulaştırır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at analysing Alice?s Adventures in Wonderland by Lewis Carroll, Treasure Island by Robert Louis Stevenson and The Jungle Books by Rudyard Kipling. Its purpose is to examine the recurrent archetypal images and patterns used in these novels. Archetypal criticism appears to be the most appropriate method to conduct such an undertaking. The archetypal criticism deals with archetypes ? the contents of `collective unconscious?. The content of the novels has been discussed making references to the works of Jung, Campbell and Frye. In Chapter one, the history of children?s literature is examined. The reason why children?s literature has been ignored until the nineteenth century is analysed in relation to the concept of `childhood? in society. In Chapter two, dominant archetypal works are analysed. Jung?s works on archetypes play an important role in the analysis. The journeys of the characters are examined with respect to `individuation? process. Then, `the stages along the journey of archetypal hero? described by Campbell are used to analyse the journeys of the child heroes of these novels. When the novels are analysed according to the classification of literary genres by Frye, these novels appear to fit into the category of romance. The analysis of these three novels from the archetypal perspective leads to the conclusion that beneath the `outward? journeys of the child heroes there is an `inward? journey which is an archetypal journey of quest and self-discovery. In other words, the conclusion is that although details change, the basic pattern remains the same.