Türk ve Çin eğitim ve öğretim sistemleri üzerine bir karşılaştırma
A comparative study on Turkish and Chinese education and teaching systems
  1. Tez No: 228001
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Karşılaştırmalı Eğitim, milli eğitim sistem¬le¬rini, siyasal, sosyal ve kültürel etkenleri göz önünde bulun¬du¬rarak inceleyen bir alandır. Farklı ülkelerdeki eğitim sisteminin ben¬zerlikleri ve farklılıklarını tanımlamaya yardım eden, ben¬zer görünen olguları açıklayan ve eğitim uygulamaları hak¬kında yararlı teklifler getiren bir disiplindir. Eğitimin temel amacında memleketin bilim, kültür, bayındırlık alanında da yükseltmek, milletin her konuda pek verimli olan yeteneklerini geliştirmek, gelecek nesillere sağlam, değişmez ve olumlu bir karakter vermek gerekir. Eğitimin iki önemli işlevi vardır. Birinci işlevi millî kültürü ve kalıcı değerleri nesilden nesile aktararak milletin sürekliliğini sağlamak, ikinci işlevi ise toplumu meydana getiren bireylerin bilgi, davranış ve kabiliyetlerini geliştirerek toplumun ilerlemesini ve çağdaşlaşmasını sağlamaktır. Bu iki işlevden birincisi gerçekleşmezse nesiller arası kopukluk olacağından milletin sürekliliği tehlikeye düşer. İkinci işlev gerçekleştirilemezse millet geri kalır; sosyal gelişmeye, değişime ve yeniliklere ayak uyduramayacağından varlığı tehlikeye girer. Bu bağlamda, her ülkenin özgün bir eğitim politikası ve bu politikanın başarısına dönük bir eğitim stratejisi bulunmalıdır.Bu Tez çalışmasında; her iki ülkenin eğitim sistemlerinin karşılaştırılması esas alınmıştır. Her iki ülkenin eğitim sisteminde, öğretim kademeleri ve ders programları açısından önce Eğitim Bilimi içerisinde yer alan istatistik ölçütlerine göre ülkelerin zorunlu eğitim sistemi karşılaştırılmış, sorunlu görülen yerler, ülkelerin sistemleriyle farklılıkları ve benzeşimleri aranmıştır. Türkiye'nin ilköğretim eğitim sistemi ile Çin'in ilköğretim eğitim sistemi yakın zamanda eğitim sistemlerinde yenilik yapmış ve ilk ve orta eğitimlerini zorunlu yapmışlar ve iki ülkenin geçmişteki eğitim sistemi ile yapılandırılan eğitim sistemlerinde sistemli bir yenilik gözlemlenmektedir.Yeniden yapılandırılan zorunlu eğitim sisteminde ilköğretim okulları bir yandan öğrenci sayısındaki artış ve buna bağlı olarak ortaya çıkan fiziki kapasite yetersizliği ve diğer taraftan da branş öğretmeni açığı ile karşı karşıya bulunmaktadır.Eğitim sistemi sadece bir toplumun kendi kültürünü yeniden üretme aracı olarak değil, o toplumun sosyal, siyasal ve ekonomik gelişmelere ayak uydurmasının, yani toplumun varlığını devam ettirebilmesinin de çok önemli bir sorumluluk almaktadır. Türk eğitim sistemi içerisinde bilimsel ölçütlere uymayan ve benzer uygulamalara da başka sistemler içerisinde rastlanmayan boyutlar, olası sorunlu boyutlar olarak ele alınmıştır. Zorunlu eğitimde ister sekiz yıllık bir eğitim olsun isterse dokuz yıllık bir eğitim olsun ilköğretimin uygulanması ile birlikte ortaya çıkan sorunların ve çözüm önerilerinin saptanması ve vakit geçirilmeden çözümlenmesi gerekmektedir. İlköğretim okullarında ortaya çıkan sorunlardan öncelikle öğrenci, öğretmen ve yönetici etkilenmektedir. Bundan hareketle öğretmen yetiştirme programları gözden geçirilerek eğitim fakülteleri öğretmen yetiştirme programlarını yeniden gözden geçirilerek irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Comparative education is a field of study, which evaluates national education systems with reference to political, social and cultural factors. It is a disciplinary branch, which helps define the similarities and differences between educational systems in different countries, as well as explaning facts that look identical and offering useful recommendations related to educational applications. As the fundamental objective of education, it is necessary to improve the related country in fields like science, culture, bayindirlık, as well as improving its talents in every field possible, thus establishing a sound, unchangeable, and positive character for the future generations. Education in general has two significant functions. First is to establish a continuity through conveying national culture and fundamental values to the coming generations, whereas the second is ensuring the improvement and modernization of the society by means of improving the knowledge, behaviour and skills of the individuals comprising the society. In case the first principle is not realized, the continuity of the nation might be in jeopardy since a disconnection between the generations would take place. Whereas, if the second principle is not realized, the nation lags behind the other nations, as well as its entity would fall into jeopardy since it will also lag behind change and innovations. In this context, every country need to have a specific education policy as well as an education strategy connected with this policy for that policy to be successful.In this thesis study, comparison of both countries? (Turkey and China) educational system were compared. Then, the compulsory education systems of the two countries, in terms of their teaching grades and curricula, were compared through statistical criterions of Educational Sciences. Finally, the elements found to be problematic, as well as the differences and similarities of the systems of the countries were researched. Renovations were carried out in the secondary school systems of Turkey and China recently. As a result, a systematic renewal can be observed when the former and new education systems of the two countries are compared.In the recently constructed compulsory education system, secondary schools faced problems such as insufficiency of physical capacities due to both the increase in the number of students and also a lack of subject matter teachers. Education system is not only a device for a society to rebuild its culture it also has a significant role in aiding the society in keeping up with the latest social, political, and economic developments, in other words, in sustaining the existence of the society. The aspects of Turkish education system, which do not conform to the scientific criteria, as well as those which are not obserbed in other systems, are considered as the possibly problematic aspects. It is necessary to determine the problems that have arisen as a result of the application of the new systems, be it either 8-year or 9-year compulsory education, and define ways of solution for these problems, and finally, solve these problems as far as possible. It is the students, teachers and managers who are affected before all from the problems faced in the secndary schools. As a result, the teacher education programs in the education faculties are examined.