Kur'an'da savaş olgusu
The phenomenon of war in the Qur'an
- Tez No: 228034
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Kur'an-ı Kerim, savaşı insanın dünyevî varlığına son veren vesilelerden biri olarak görüp, bunun meşruluğunun bazı İlahî hikmetlerin tecelli edilmesi ile husûle geldiğini vurgulamaktadır. Bu hikmetlerin bir kısmı şöyledir:“ ????????? ?????? ?????? ???????? ?????????? ???????? ??????????? ???????? ”?Eğer Allah'ın insanlardan bir kısmını diğerleriyle savması olmasaydı elbette yeryüzü altüst olurdu? (Bakara, 2/251) Yüce Allah (c.c.) ayrıca şöyle buyurmaktadır:“ ????????? ?????? ??????? ???????? ????????? ???????? ???????????? ????????? ???????? ??????????? ??????????? ???????? ?????? ????? ??????? ???????? ?????????????? ??????? ??? ????????? ????? ??????? ????????? ??????? ”?Eğer Allah, bir kısım insanları (kötülüklerini) diğer bir kısmı ile defedip önlemeseydi, mutlak surette, içlerinde Allah'ın ismi bol bol anılan manastırlar, kiliseler, havralar ve mescitler yıkılır giderdi. Allah, kendisine (kendi dinine) yardım edenlere muhakkak surette yardım eder. Hiç şüphesiz Allah, güçlüdür, galiptir.? (Hac, 22/40)Savaş, aslında olağanüstü bir hâl olmasına rağmen, tarih boyunca yaşanmış ve hâlâ vukû bulmaya devam eden bir olaydır. Ancak savaşlarda ortaya çıkacak acı tablolar, savaşan taraflara göre değişebilir. Mesela, insana hak ettiği değeri vermeyen bir taraf, savaşırken her türlü acımasız cinayetleri işleyebilir. Ancak İslâm Dini, savaşlarda bu tip olayların yaşanmaması ve dünyevî nedenlere dayalı bir savaşın çıkmaması için, hiçbir semavî veya insanî kanunlarda benzeri bulanmayan bir Savaş Ahlâkı getirmiştir. Bu anlayış ve algılayışta savaş, yıkıp yakmaktan ve insanları yok etmekten ibaret bir olay olarak değerlendirilmemektedir. İşte Müslüman ordunun savaş anlayışı veya savaş ahlakı bu konuda kendini göstermiştir.“??? ????????? ??? ????????”?Dinde zorlama yoktur? (Bakara, 2/256) ilkesini göz önünde bulundurmakla birlikte, İslâm'ın uzun tarihi boyunca kılıcını çekerek vuruştuğu, cihad ettiği dönemlerin olduğunu söylemek hiç de yanlış değildir. Fakat bu kılıç, meşru müdafaa dışında hiçbir kimseyi zorla ?Müslüman? yapmak için çekilmemiştir ve çekilmeyecektir. Çalışmamızda Kur'an-ı Kerim'in bütünlüğü içerisinde ele aldığımız savaş olgusu, bu anlayış ekseninde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Holy Qur?an sees the war as eliminating the life of human being in this world emphasizing its occurrence with the maintenance of some divine wisdom in context of its legitimacy. Some wisdoms are as following:“ ????????? ?????? ?????? ???????? ?????????? ???????? ??????????? ???????? ”(And did not Allah check one set of people by means of another, the earth would indeed be full of mischief- ?2. Baqara: 251?) and more clear than this verse Allah Almighty says:“ ????????? ?????? ??????? ???????? ????????? ???????? ???????????? ????????? ???????? ??????????? ??????????? ???????? ?????? ????? ??????? ???????? ?????????????? ??????? ??? ????????? ????? ??????? ????????? ??????? ”(Did not Allah check one set of people by means of another there would surely have been pulled down monasteries, churches, synagogues, and mosques, in which the name of Allah is commemorated in abundant measure. Allah will certainly aid those who aid His (cause); for verily Allah is Full of Strength, Exalted in Might, (able to enforce His Will)- ?22. Haj: 40?)In spite of being extraordinary the war is indeed a true phenomenon which occurred in the past, still goes on today?s world and will re-occur in the future. However, the tragic results of the wars can be changed according to the fighter sides. For instance one party who do not care of humanity can brutally massacre and murder others. But the religion of Islam has put a ?War Ethics? which is unique and do not have any similar ones neither in any divine or human laws to prevent such brutal massacres in the wars and to prevent the beginning of the wars as far as possible. At this understanding a war could be evaluated as a event of not destruction, destroy and eliminating the people. Therefore in the wars such understanding and war ethics of Muslim Army clearly showed positive results.“??? ????????? ??? ????????”(Let there be no compulsion in religion- ?2. Baqara: 256?) Taking this principle into consideration it is not wrong to say there were fights and an era of jihad of swords at the long history of Islam. However this sword had been never targeted any person to convert him or her and will never done so. The concept of the war in complete framework of the Holy Qur?an is carried out in such understanding.