Kişisel verilerin korunması
Protection of personal data
- Tez No: 228069
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE SİRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Çalışmamızın konusu ?kişisel verilerin korunması?dır.Çalışmamızda, kişisel verilerin korunması, giriş ve sonuç bölümleri dışında üç ayrı bölümde incelenmiştir.Çalışmamızın giriş bölümünde, kişisel veri kavramı tanımlanmış ve kişisel verilerin korunması sorununun tarihsel gelişimi ile bu meseleye ilişkin olarak günümüzde ulaşılan nokta incelenmiştir.Çalışmamızın birinci bölümünde, kişisel veri kavramının unsurları incelenmiştir. Bu bölümde, kişisel verilerin özel bir türü olan hassas veriler üzerinde de durulmuş ve kavram çeşitli örnekler vasıtasıyla açıklanmıştır.Çalışmamızın ikinci bölümünde, kişisel verilerin hukuki niteliği incelenmiştir. Bu çerçevede, kişisel verilerin hukuki niteliğine ilişkin görüşler olan kişilik hakkı, mülkiyet hakkı ve fikri mülkiyet hakkı görüşleri incelenmiş ve bu görüşlerin değerlendirilmesi yapılmıştır.Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise, kişisel verilerin korunması ve koruma yolları incenlenmiştir. Bu bölümde, öncelikle kişisel verilerin korunmasındaki amaç ve teknolojik gelişmeler çerçevesinde bu korumaya duyulan ihtiyaç konularına değinilmiş, bunun ardından ise kişisel verileri koruma yolları açıklanmıştır. Bu çerçevede, söz konusu koruma yolları, genel ve özel koruma yolları olmak üzere iki ayrı başlık altında incelenmiş ve kişisel verilerin korunmasına hizmet eden çeşitli ulusal ve uluslararası düzenlemeler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this work is ?Protection of Personal Data?.In this work, protection of personal data has been studied in three separate sections, excluding the introduction and conclusion sections.In the introduction section of the work, the concept of personal data has been defined and the historical background of the protection of personal data issue and the recently reached point concerning this issue has been studied.In the first section of the work, the elements of the personal data concept has been studied. In this section, the concept of sensitive data, which is a special form of personal data, has been emphasized and the concept has been explained through various examples.In the second section of the work, legal character of personal data has been studied. In this context, the views on the legal character of personal data, which are the views of personality right, property right and intellectual property right, have been studied and evaluated.In the third section of the study, the protection of personal data and the means of protection have been studied. In this section, firstly, the aim of data protection and the necessity of this protection, in terms of technological developments have been emphasized, and then, the means of data protection have been explained. In this context, the mentioned means of protection have been studied under two different titles, as the general protection and the private protection, and various national and international arrangements serving for the protection of personal data have been evaluated.