Türkiye ile Avrupa Birliği arasında tamamlanması öngörülen Gümrük Birliği kararı ışığında Yedaş Davası
Yedaş Case in the light of Custom Union prescribed to be completed between European Union and Turkey
  1. Tez No: 228090
  2. Yazar: YAVUZ SELİM SARIİBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN ALPKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Law, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu çalışma, Türkiye ile Avrupa Toplulukları arasında, 1963 yılında imzalanan ve fesih hükmü bulunmayan Ankara Antlaşması çerçevesinde imzalanan 1/95 sayılı Gümrük Birliği Kararının yarattığı sorunları, hukuki, ekonomik ve siyasi bakış açılarıyla analiz etmeyi ve çözüm önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda, AB Hukuku çerçevesinde anlaşmanın diğer tarafı olan Avrupa Birliği kurucu ülkelerinin taahhütlerine uymamaları sonucu Türkiye'nin alamadığı mali yardımların, ekonomik güvenliği, AB sürecini ne denli olumsuz etkilediğine değinilmiştir. İlerleyen bölümlerde ise, bu ekonomik yazılı sözlerin tutulmaması karşısında AB Hukukundan kaynaklanan hakların nasıl tüketileceği incelenerek, türünün ilk örneği olan ve ABD'de ilk 10 farezi dava yarışması içine alınan ?Yedaş Davası?, AB usul hukukunu da içine alacak biçimde tartışılmıştır.Bu çalışma, Gümrük Birliği Kararı öncesindeki ve sonrasındaki gelişmeleri, genel ekonomik ve siyasi kararlar da gözetilerek hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to analyze the problems, caused by the 1/95 numbered Customs Union Decision that is signed pursuant to the Ankara agreement, which has no tenure provision and has been signed in 1963 between Turkey and the European Communities, through its legal, economic and political aspects, aiming to find present formulas. In this context, it is discussed that how the financial aids which Turkey could not get due to the fact that the founder states of the European Union, as the other side of the agreement within European Law, went back from their commitments have affected the economic security and the European Union process of Turkey negatively. In the progressive chapters, it is examined how the rights arising from European Law will be exhausted in case the written economic promises are dispansed, and again the ?Yedaş case? which is the first of its kind and has been included to the first 10 moot cases competition in the USA, has been discussed considering EU procedure law.This thesis is considering the prior and latter developments of the Customs Union Decision regarding the general economic and political decisions.