Küçük devlet teorisi ve Avrupa Birliği üyesi küçük devletler
Small state theory and European Union's small states
  1. Tez No: 228093
  2. Yazar: YILMAZ ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇINAR ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Uluslararası ilişkiler alanında yapılan çalışmalara bakıldığında daha çok büyük devletler arasındaki güç ilişkilerine odaklanıldığı görülebilir. Küçük devletler zayıflıkla karakterize edilerek, bu devletlerin sergilediği davranışların daha büyük ve güçlü devletlerin politikaları ekseninde şekillendiği genel olarak kabul görmüştür.Küçük devletlerin kısıtlı kapasiteleri nedeniyle daha çok sistemik faktörlerin etkisi altında hareket edeceği öngörülmüştür. Çevresel koşullardan çok fazla etkilenen küçük devletlerin bu nedenle bazı ortak dış politika davranışları sergileyeceği düşünülmüştür. Küçük devletlerin güvenlik politikaları ise farklılık göstermiştir. Kimileri tarafsız kalmayı tercih ederken, diğerleri ittifaklarda yer almayı uygun görmüştür.Çalışmanın temel problematiği, küçük devlet teorisini Avrupa Birliği üyesi küçük devletleri üzerinden sınamaktır. Çalışmada, AB üye devletleri nüfus ve GSMH kriterlerine göre incelenerek mevcut yirmi yedi üyeden yirmi bir tanesi küçük devlet olarak sınıflandırılmıştır.AB Ortak Dış ve Güvenlik Politikası, küçük üye devletlerin dış ve güvenlik politikalarında büyük değişimler meydana getirmiştir. Dış politika alanında kısıtlı kaynakların yarattığı olumsuz durum, AB'nin sunduğu imkanlar sayesinde aşılmış ve daha aktif bir dış politika takip edilmeye başlanmıştır. Bu olumlu iklime karşın, güvenlik ve savunma konuları bu güne kadar büyük üye devletlerin yönlendirmesiyle gelişme göstermiştir.Sonuç olarak, küçük devlet teorisinin AB üyesi küçük devletler açısından tam olarak doğrulanmadığı kanısına varılmıştır. AB üyesi küçük devletler Birlik içerisinde birçok alanda güçlerinin ötesinde etkili olma imkanına kavuşmuş olmalarına rağmen, güvenlik ve savunma konuları büyük devletlerin tekeli altında kalmaya devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the studies upon the international relations, one can easily recognize the fact that it has been focused chiefly on the power relations among great powers. While small states are characterized to be weak, the fact that their behaviors take form on the basis of the more powerful state?s policies are commonly accepted.Given the limited capacities, the small states are considered to behave especially under the systemic factors. Therefore, the small states affected too much by the environmental circumstances are expected to show some common foreign policy behaviors. But, the small states? security policies have differentiated. While some have preferred to stay neutral, the others find correct to hinge on alliances.The basic problematic of the study is testing the ?Small State Theory? through the EU?s small states. In the study, among the 27 EU countries examined according to GNP and population criteria, 21 countries have been classified as small states.European Union common foreign and security policy has created great changes in the small states? foreign and security policies. The unfavorable situation in foreign policy field resulted from limited sources has been wiped out thanks to the means offered by EU and it have been started to follow much more active foreign policy. Despite this positive atmosphere, security and defense issues have been improved by the orientation of the great states so far.In conclusion, small state theory has not been confirmed perfectly for the EU?s small states. Though they had the possibilities to become effective in the EU in many fields beyond their power, security and defense issues have continued to stay under the control of EU?s great states.