Türkiye'nin sanayileşme süreci ve doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının sanayi ihracatı ve GSMH'ya etkisi 1983-2000 yılları üzerine bir uygulama
Turkey's industrialization process, foreign direct capital investments effects on industrial export and gross national product.An application on the years of 1983-2000
- Tez No: 228094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Sanayileşme olgusu iktisat tarihi içerisindeki etkisi dikkate alındığında, tarihin akışını değiştiren, iktisadi değişkenlere bağlı olarak ülkeler arasında değişikliklere ve gruplaşmalara neden olan kritik bir eşik olarak kabul edilmektedir. Özellikle sanayi devrimi ile birlikte ülkelerin refah düzeylerindeki artışlar, ülkelerin hemen hemen tamamının sanayileşme üzerine odaklanmasına neden olmuştur. Bu paralelde Türkiye'nin de temel hedefi dış dünya ile ilişkilerini sekteye uğratmadan sanayileşmek ve bunun sonucunda gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşmak olmuştur. Bu süreçte iktisadi dönemlerin konjonktörüne uygun olarak yeni değişkenler devreye girmiş ve olayların gelişiminde ve değişiminde etken rol oynamıştır. Bu değişkenlerin önde gelenlerinden bir tanesi de küreselleşme ile birlikte önem kazanan doğrudan yabancı sermaye yatırımları olmuştur.Bu çerçevede, bu çalışmanın temel amacı, liberal ekonomiye geçişte ciddi katkılar sağlayan doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile ihracat ve GSMH arasındaki ilişkinin 1983 ile 2000 yılları arasında Türkiye için analiz edilmesidir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm sanayileşme stratejileri çerçevesinde Türkiye'nin sanayileşme sürecinin irdelenmesini kapsarken, ikinci bölümde doğrudan yabancı yatırımların kapsamı ve temel bilgiler ile doğrudan yabancı yatırımların gelişimi hakkında gelişmelere yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise doğrudan yabancı yatırımların sanayi ihracatı ve GSMH üzerindeki etkileri ekonometrik tekniklerle test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When it is considered in the concept of history of economics, the phenomenon of industrialization is confronted as a threshold which changed the course of history and led to alignments and changes between countries depending on the economic variables. Especially with the industrial revolution, increased prosperity of countries led almost all countries to focus on industrialization. In this analogy, the main objective of Turkey is also to become industrialized and to catch up with developed countries without interrupting relations with other countries. Within that period, new variables got involved in accordance with the conjuncture and took active role in development and change of events. One of the leading variable is foreign direct investment, which come into prominence with the globalization.In this context, the primary aim of this study is to analyse the relationship between exports, Gross Domestic Product (GDP) and foreign direct investment, which expected to make a great contribution to economy with the transition to liberal economic system, between 1983 and 2000 period in Turkey.This study consist of three chapters. First chapter discusses the industrialization period of Turkey in the context of industrialization strategies. Second chapter narrates the concept and some recent developments in foreign direct investment. In the third and the last chapter, the effect of foreign direct investment on industrial export and GDP is tested using econometric techniques.