Elektrik piyasasında düzenleme, piyasanın mali ve idari mevzuattaki yeri ve sektörün vergisel sorunları
Regulation at the electricity market, financial and administrative legislation of the market and tax problems in the electricity sector
- Tez No: 228092
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAL BAHÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Maliye, Economics, Energy, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Elektrik diğer ticari mallardan farklıdır. Depolanamaz. Elektriğin ikame malı yoktur. Elektrik sanayi ve ev halkının temel girdisidir. Piyasada rekabeti sağlamak neredeyse imkansızdır. Bu nedenlerle elektrik sektörünün düzenleme, denetleme ve müdahaleye gereksinimi vardır. Ayrıca piyasa bu ürün için farklı vergisel düzenlemelere de ihtiyaç duyar. Ancak ülkemizde elektrik için ayrı bir vergi mevzuatı yoktur. Bu durum bazı mali sorunlara yol açmaktadır. Tezimizde bu mali sorunlara, vergi kanunlarındaki hükümlere, eksikliklere ve çözüm yollarına değindik.
Özet (Çeviri)
Electricity is different from other commodities. It can?t be stored. There is no substitution for electricity. It is basic input for industry and household. It is almost impossible to realize competition in this field. For that reason electricity markets need regulation, audit and intervention. Market also needs different tax legislation for electricity but there is no peculiar tax legislation in our country. This situation causes some financial problems. These financial problems, tax law and the deficiency of the tax law and the solutions are explained in this thesis.