John Rawls'un siyasal liberalizminde din-toplum ilişkisi
The relationship between religion and society in John Rawls? political liberalism
  1. Tez No: 228118
  2. Yazar: SELÇUK ERİNCİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu tez bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş tezin metodu ve içeriğine aşinalık tesis etmek üzere düzenlenmiştir.Birinci bölüm liberalizmi, sekülarizmi ve seküler bir teori olarak liberalizmi, modernizmi ve modern benliği incelemektedir. Yazar bu bağlamda, genel olarak felsefesi ve yazıları arasındaki sürekliliği kavramak için Rawls'un Adalet Teorisindeki adalet anlayışına odaklanmaktadır.İkinci bölüm, postmodernizm, cemaatçilik ve dinlerin dönüşünü dikkate alarak, Rawls'un dinleri ve iyi-düzenlenmiş toplumdaki konumlarını nasıl gördüğünü ve onları makul/gayr-ı makul olarak nasıl sınıflandırdığını anlamayı hedeflemektedir.Üçüncü bölüm, farklı görüş açılarından, Rawls'un dinler, onların toplum ve siyasetteki konumları ve kamusal alan anlayışına dair düşüncelere ve eleştirilere tahsis olunmuştur. Yazar, özellikle, kamusal akıl ve makuliyet açısından dinlere karşı takınılan dışlayıcı ve kısıtlayıcı tutuma yoğunlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an introduction and three chapters. Introduction is designed to acquaint with the thesis and method.The first chapter examines liberalism, secularism, liberalism as a secular theory, modernism and modern self. Then, within this context and background, the writer dwells on Rawls? theory of justice in A Theory of Justice in order to grasp his theory as a whole and the continuity between his writings.The second chapter, taking postmodernism, communiterianism and the resurrengence of religions into consideration, aims at understaning how Rawls sees religions and their status in well-ordered society and classify them as reasonable or unreasonable. The writer tries to clear out the place of religions by explaining public reason, proviso, comprehensive reasonable doctrines.The third chapter is dedicated to the thoughts and criticisms, from many points of view, about Rawls? perception of religions and their place in society, politics and public sphere. The writer focuses especially on his exclusive and restrictive attitude against religions as to public reason and reasonabless.