Gaznevi'nin Usulu'd-din adlı eseri ve mezhepler tarihi açısından değerlendirilmesi
Work of Gaznevi titled Usulu?d-din and its evaluation in respect of history of sects
- Tez No: 228119
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Tezimiz giriş, üç bölüm ve sonuçtan başka bir ekten oluşmaktadır.Giriş kısmında tezin hazırlanması sırasında takip edilen metot ve yararlanılan kaynaklar konusunda bilgi verilmiştir.Birinci bölümde Cemaleddin Ahmed b. Muhammed el-Gaznevî'nin hayatından, eserlerinden ve yaşadığı coğrafyadan ve bu coğrafyanın ilmî ve siyasî durumundan bahsettik.İkinci bölümde, kelamın klasik konularını dikkate alarak müellifimizin fikirlerini Usûlu'd-Dîn eseri üzerinden tespite çalıştık. Müellifimiz Mâturîdî kelam ekolüne mensup olması nedeniyle bu bölümde, Mâturîdî fikirlere özel atıflarda bulunduk.Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise Hanefî-Mâturîdî geleneğin önde gelen isimlerin eserlerini, müellifimizin fikirleriyle karşılaştırdık. Yine bu bölümde Usûlu'd-Dîn eserini İslam Mezhepleri Tarihi açısından değerlendirerek, eserde mezheplere yapılan atıfları ve eleştirileri tespit ettik. Ayrıca müellifin muhtemel kaynaklarını ve varsa kendisinden sonraki kelâmî düşünceye etkisini ortaya koymaya çalıştık.Sonuç kısmında ise genel bir özetleme yapılmıştır.Çalışmamızda ayrıca müellifimize ait Türkiye kütüphanelerinde kayıtlı olan eserlerin dökümü, ek olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our thesis consists of an introduction, three parts and an appendix besides conclusion.In introduction part, information is provided about methods followed and sources used during the preparation of thesis.In the first part, we referred to the life, works and geography where Cemaleddin Ahmed b. Muhammed el-Gaznevi, and to the scientific and political situation of this geography.In the second part, we attempted to determine ideas of our author on the basis of Usulu?d-Din work by considering classical topics of Islamic theology (Kelam). Because our author is the member of the Maturidi School of theology, we especially referred to Maturidi ideas.In the third part, we compared the works of leading names in Hanefi-Maturidi tradition with our author?s ideas. Nevertheless, in this part, we evaluated work of Usulu?d-Din in terms of History of Islamic Sects and determined references and reviews on sects in that work. We also attempted to reveal probable sources of author and, if, any, his influence on theological ideas following him.And in the conclusion part, a general summarization was made.In our study, documents of works pertaining to our author recorded in the libraries of Turkey are presented as appendix.