Göç ve sosyo-kültürel değişim
Migration and sociocultural change
  1. Tez No: 228140
  2. Yazar: TURHAN ERAY DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
?Göç ve Sosyo-Kültürel Değişim? isimli tez çalışmamızda, insanların yoğun olarak göç ettiği Sabuncular köyünde yaşanan sosyo-kültürel değişim ve göç hareketinin bu değişim üzerine olan etkisi incelenmiştir.Sabuncular köyü sosyo-kültürel yapısının belirlenmesinde ve bu yapıda yaşanan değişimin nedenlerinin tespitinde, alan araştırması sonucunda elde ettiğimiz veriler araştırmamızın temel dayanağını oluşturmuştur. Alan araştırması sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda Sabuncular köyünün sosyo-kültürel yapısında göç nedeni ile yaşanan değişim sosyal antropoloji açısından değerlendirilmiştir.Sabuncular köyünde yaşanan göç hareketi en fazla köyün nüfus yapısını etkilemiştir. Köy nüfusu azalmış ve köy nüfusu yaş ortalaması yükselmiştir. Göçün temel etkisi olarak değerlendirdiğimiz nüfus yapısında yaşanan değişim, nüfus yapısı ile ilişkili olan diğer sosyo-kültürel özellikleri de etkilemiştir.Göçün temel nedeni olarak bölgede yaşanan ekonomik yetersizlikler gösterilmektedir. Ancak bizim gözlemimiz, göçün artık köylüler tarafından bir zorunluluk ve adeta alışkanlık olarak görülmeye başladığıdır. Özellikle genç bireyler, köyde yaşamak ve burada hayatlarını kazanmak yerine, ilk fırsatta köyden şehre göç etmeyi hedeflemektedirler.
Özet (Çeviri)
In our thesis, named as ?Migration and Sociocultural Change?, sociocultural change in Sabuncular village where peasants immigrate intensively and effect of migration on sociocultural change in this village is studied.Data obtained from field work carried in Sabuncular village are the main basis of our thesis, on determination of sociocultural structure of the Sabuncular village and factors on this change. By means of data obtained from field work, changes in sociocultural structure of the Sabuncular village are studied in point of Social Anthropology view.Migration from Sabuncular village has mostly affected demographic character of the village. Population of the village has been decreased and the density of the average of the population has been raised. The effect of migration on the demographic structure of the village, has affected the other sociocultural characters.Economic inadequacy in the region is shown as the main reason of migration. But according to our observation, migration is seen by peasants as an obligation for themselves and as it were a custom. Especially young individuals, aim to migrate to cities at the first opportunity, instead of living and making money in the village.