II. Dünya Savaşı öncesi, savaş dönemi ve savaş sonrası Czestaw Mitosz şiirlerine bakış
Poetry of Czes?aw Mitosz before, during and after II. World War
- Tez No: 228143
- Danışmanlar: PROF. DR. Ö. AYDIN SÜER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Leh Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada Nobel Ödüllü Şair Czes?aw Mi?osz'un İkinci Dünya Savaşı Öncesi, Savaş Dönemi ve Savaş Sonrası (1960 yılına kadar yazdığı) şiirleri incelenmiştir. Bunun yanı sıra şairin Savaş Dönemi sanatçılığı, İki Dünya Savaşı Arası Dönem sanatçılığı ve Savaş sonrası şiirsel çalışmaları kıyaslanmış, sanatçılığında değişime neden olan koşullar vurgulanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde Mi?osz'un biyografisi incelenmiştir. İkinci bölümde, Polonya edebiyatında İki Savaş Arası Dönem şairlerine bir bakış atılarak, Mi?osz'un bu dönemde edebi anlamda kendine nasıl bir yer edindiğine değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde şairin II. Dünya Savaşı sırasında hangi çalışmalara imza attığına değinilmiş, ayrıca savaşın şairi nasıl etkilediğine bakılarak, şiirlerinde ne gibi değişimler görüldüğü incelenmiştir. Dördüncü bölümde II. Dünya Savaşı'nın bitiminden şairin Amerikan vatandaşı olmaya hak kazanıp Amerika Birleşik Devletleri'ne yerleşme tarihi olan 1960 yılına kadar Polonya'nın yeni kurulan düzenden nasıl etkilendiğine değinilirken, şair çevresinde Mi?osz'un bu gelişmeler doğrultusunda kendisine nasıl bir yer edindiğine yer verilmiştir. Beşinci ve son bölümde ise şairin iki savaş arası dönem, II. Dünya Savaşı dönemi ve 1960 yılına kadar yazdığı savaş sonrası dönem şiirlerine örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Nobelist Czeslaw Milosz's poetry is analized which are written before II. World War, War Period and after War (until 1960). Furthermore poet's artistry and poetic works during, before and after War are compared and circumstances caused changes are emphasized. In the first part of this study, Milosz's biography is analyzed. In the second part, while checking the poems between the two world wars, his position in this period is stated. In the third part of this study, the poems he wrote are stated, in addition while investigation how the war affected the poet, how his poems are changed in this period is analyzed. In the fourth part, in the period of after war until 1960 (when he gain the right to become the citizen of USA and moved there) it is analyzed how he is affected by the new governmental system in Poland. In the fifth and the last part, sample poems of poet between the world wars, during second world war and until 1960 are given.