Kadınla ilgili forward e-postalar bağlamında internet ve toplumsal cinsiyet ilişkisi
The relationship between internet and gender in the context of forward e-mails about women
  1. Tez No: 228178
  2. Yazar: EMEL AYVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Son yıllarda, bilişim ve iletişim teknolojileri zaman, mekan ve coğrafi uzaklık faktörlerinin yarattığı sınırlılıkları ortadan kaldırmayı mümkün kılacak bir biçimde gelişmiştir. Yeni iletişim teknolojilerinin ortaya çıkışına neden olan teknolojik gelişmeler, bugünün politik, ekonomik ve toplumsal çevresinde gerçekleşmekte ve bu çevre ile etkileşmekte, bu çevrenin ürünü olmakla birlikte bir yandan bu çevreyi şekillendirmektedir.Teknoloji ve cinsiyet arasındaki ilişki biçimini açıklamaya yönelik yaklaşımlar, ataerkil toplum ve bundan kaynaklanan ilişki biçimlerini tanımlayan farklı geleneklerin içinden yükselir. Bu yaklaşımlar kadın ve erkeğin bilim ve teknolojiyle ilgili olarak nasıl tanımlandığından hareketle, kitle iletişim araçlarında yer alan simgesel kodlamaların toplumsal sonuçları açılarından farklı kavramsallaştırmalarda bulunmaktadırlar.Teknoloji ve kitle iletişim araçlarının üretimi, kullanımı ve bu araçların verdikleri mesajların, kadının ikincil toplumsal statüsünün kurulmasında ve sürdürülmesinde üstlendiği işlev, önemli bir tartışma konusudur.Teknoloji ve toplumsal cinsiyet kavramlarının toplumsal olarak kurulan kavramlar oluşu ve kuruluşları aşamasında ataerkil sistem ilişkileriyle iç içe geçmeleri ve teknolojinin toplumsal cinsiyet kimliği ile ilişkilenmesi çalışmanın ana çerçevesini oluşturmaktadır.Bu çalışmada, iktidar, kimlik, teknoloji, toplumsal cinsiyet kavramları arasındaki ilişki tek taraflı değil, birbirini etkileyen, birbirini şekillendiren ve yeniden üreten kavramlar olarak değerlendirilmiştir.Çalışmada, önce kullanılan ana kavramlar hakkında açıklamalar yapılmış, daha sonra bu kavramların birbiriyle ilişkilendirilmelerine geçilmiştir. Teorik bölümden sonra, teknoloji, internet ve toplumsal cinsiyet ilişkileri, internet üzerinde dolaşıma sokulmuş olan kadın ve erkeklerle ilgili 85 adet e-posta'nın derlenmesi ve analizi yoluyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, communication and information technologies has progressed eliminating the boundaries of time, place and geographical distances. The technological development that results new communication technologies, materialize in the atmosphere of todays political, economical and social enviroment and affect each other, being a result of this enviroment and forming it.The approaches intended for the explanation of the shape of the relations between technology and gender, rise from patriarchal society and different traditions that define relation types which are the results of this type of society. This approaches with definition of man and woman related with science and technology, conceptualize different types in terms of social results of symbolic coding that occures in the mass communication instruments.The production, the use of communication instruments and the messages that given by, the function for the establishment and progress of secondary social rank of woman are very important issues.Technology and social gender are concepts which established by society and having strong relationship with patriarchal systhem at the phase of establishment and associating technology with social gender identity are main issues of this study.In this study, the relations between competence, identity, technology and social gender are evaluated as interactive, forming each other, regenerating concepts not one sided.In this study, firstly there are explanations about main concepts and then the relations between this concepts. After the theoric phase, relations of technology, internet and social gender, were examined by compiling and analizing of 85 emails about woman and man which were sending on internet.