Roma Hukuku'nda ve Türk Hukuku'nda vekaletsiz iş görme
Transaction without proxy in Turkish and Roman Laws
- Tez No: 228180
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KÜÇÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Roma Özel Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Roma Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Türk Hukuku'nda da diğer çağdaş hukuk sistemlerinde olduğu gibi vekaletsiz iş görme kurumu ayrıntılı olarak Türk Borçlar Kanunu'nun 410-415 maddelerinde düzenlenmiştir. Türk Borçlar Kanunu'nun İsviçre'den iktibas edildiği ve Kıta Avrupa Hukuk Sistemi'nin bir parçası olan bu ülke hukukunun da diğer Kıta Avrupa ülkeleri gibi temelinin Roma Hukuku'na dayandığını biliyoruz. Vekaletsiz iş görme kurumu Roma Hukuku'nda da ?negotiorum gestio? adı altında ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bugünkü hukuk sistemimizdeki vekaletsiz iş görme kurumunu daha iyi anlayabilmek için, bu kurumun doğduğu ve geliştiği Roma Hukuku'ndaki durumu incelemekte yarar vardır. Bu tezin amacı da ?vekaletsiz iş görme? yi Roma Hukuku'nda ve Türk Hukuku'nda karşılaştırmalı olarak inceleyerek konunun uygulayıcılar ve teorisyenler için paylaşılabilir hale getirilmesidir. Çalışmanın biçimsel yerleşimi iki bölümden oluşturulmuştur. Birinci Bölüm'de Roma Hukuku'ndaki negotiorum gestio'nun doğuşu, gelişimi, öğeleri ile hükümleri ele alınmıştır. İkinci Bölüm'de ise Türk Hukuku'ndaki vekaletsiz iş görme kurumu incelenmekle birlikte, bu incelemeler Roma Hukuku'ndaki negotiorum gestio ile karşılaştırmalı olarak yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transaction without proxy has been between articles 410-415 in Turkish Code of Obligations as modern law systems. We know that Turkish Code of Obligations was excerpted from Switzerland whose law system bases on Roman law like other Continental Europe countries. Transaction without proxy has been studied en detail with the name of ?negotiorum gestio? in Roman law. To analyze transaction without proxy in Roman law in which it was appeared and progressed is necessary to understand this transaction without proxy in present day. Purpose of this thesis is to analyze transaction without proxy by comparing with Turkish and Roman law and make it shareable for users and theorists.This thesis consists of two parts. First part consists of appearing, progressing and items and provisions of negotiorum gestio in Roman law. Second part consists of transaction without proxy in Turkish law and comparing with ?negotiorum gestio? in Roman law.