Ulusal çıkar ve ulusal basın
National interest and national press
- Tez No: 228185
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER KÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Journalism, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'deki ulusal basının ulusal çıkar önceliğinin söylemsel kuruluşunu, ulusal çıkara ilişkin nitelendirmelerin yoğunlaştığı örnek olaylar aracılığıyla kanıtlamaktır. Bu amaçla Kore Savaşı, Kıbrıs Barış Harekâtı, Körfez Savaşı, Bosna Savaşı, Kosova Savaşı, Afganistan Savaşı ve 1 Mart 2003 tezkeresi örnek olayları incelenmiştir.Çalışmanın giriş bölümünde ulusal çıkar kavramının farklı paradigmalar tarafından nasıl ele alındığı incelenmiştir. Buna göre realist paradigmada ulusal çıkar güç ile özdeşleştirilmekte ve ulusal çıkarın yani gücün arttırılması uluslararası politikanın amacı olarak kabul edilmektedir. Realist paradigmada ulusal çıkar savaşlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Çünkü güçlü olmanın yolu bir diğer devleti güçsüz düşürmek, onun gücüne de sahip olmaktır. Liberal paradigmada ise ulusal çıkar kapitalizmin çıkarıyla özdeşleştirilmekte ve bu kesim için iyi olanın toplumun diğer kesimleri için de iyi olacağı öngörülmektedir. Devletlerin çıkarı savaşta değil barıştadır. Ulusal çıkar, uluslararası işbirliği aracılığıyla gerçekleşir. Marksist paradigmada ise ulusal çıkar kavramı egemen sınıfın çıkarlarını ifade etmektedir ve bu kavram yalnızca bir gizleme görevi görmektedir.Çalışmanın birinci bölümünde ulusal çıkar ve medyanın ulusal çıkarları ele alması incelenmiştir. Bu amaçla Kore, Kıbrıs, körfez, Bosna, Kosova ve Afganistan savaşlarında dönemin en yüksek tirajlı iki gazetesi incelenmiştir. Ele alınan dönemlerde basın tarafından Türkiye'nin ulusal çıkarlarını realist paradigma üzerinden değerlendirdiği ve resmi politikaya uygun bir politika takip ettiği saptanmıştır.Çalışmanın ikinci bölümünde 1 Mart 2003 tezkeresinin farklı ideolojik görüşlere sahip basında ulusal çıkarlar açısından nasıl ele alındığı incelenmiştir. Bu bölümde liberal, muhafazakâr ve sol basını temsilen gazeteler seçilmiştir. Buna göre Hürriyet ve Sabah liberal; Milli Gazete ve Yeni Şafak muhafazakâr ve Cumhuriyet gazetesi sol basını temsil etmiştir. Her üç ideolojiye sahip gazeteler 1 mart tezkeresini realist paradigma çerçevesinde değerlendirmiş, ancak tezkereye destekleri farklı olmuştur. Liberal basın tamamen tezkereyi desteklerken, muhafazakâr basın tamamen karşı durmuştur. Sol basın ise tezkereyi kısmi olarak desteklemiştir. Sol basın tezkerenin birinci kısmı olan ?Türkiye'nin yurt dışına asker gönderme kısmını desteklemiş, ancak yabancı askerlerin Türkiye'ye kabulü?nü içeren ikinci kısmını reddetmiştir. Bu çalışmada basının Türkiye'nin ulusal çıkarlarını genellikle güvenlik ve ekonomik çıkarlar üzerine kurduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study?s aim is to prove the national interest that have been preceded by national press. We examined some examples like Korea War, Cyprus Peace Operation, Gulf War, Bosnia War, Kosova War, Afghanistan War and 1 March 2003 Memorandum in which national interests were intensed.In the begining we examined the national interest from the different view points. In the realistic view point power and national interest have been juxtaposed. For that reason to use power and capture power of other states is acceptable. national interest just can be carried out by using power in order to increase power and to weaken competitor states. As far liberal ideology the national interest and the goal of capitalism are the same things. Capitalism is beneficial for all socity. States interests only can be carried out by peace not war. İt is very important to operate international to reach this goal. in marxist view point the concept of national interests express high class interests.In the first chapter we examined national interest and the approach of media to national interest. On this purpose the approach of two newspapers that have the highest circulation to Korea War, Cyprus Peace Operation, Gulf War, Bosnia War, Kosova War and Afghanistan War have been examined. we have seen on thus examples national press pursuite on the same politics with government and those politics are like realistic interest.In the second chapter the approach national press that have different ideology to 1 March Memorandum. In this chapter we have chosen as liberal Hürriyet and Sabah, as conservative Milli Gazete and Yeni Şafak and left press Cumhuriyet. Those newspapers approached the March Memorandum from the realistic view point but their supportations were different. Liberal press supported the memorandum but conservative press opposed completely. As for left press, it supported the memorandum partially. Left press accepted to send the army to foreign country but opposed second chapter of memorandum that involve the settlement of foreigner army in Turkey.We finally confirmed national press imaged the national interest on the circle of national security and economic interests.