Osmanlı Ziraat ve Ticaret Gazetesinin transkripsiyonu ve değerlendirmesi (Mayıs-Temmuz 1913)
The review and the transcription of the Ottoman Agriculture and Commerce Newspaper (1913 May-July)
  1. Tez No: 481852
  2. Yazar: YASEMİN UÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAT KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada Ziraat ve ticrate gazetesinin 1913 yılının Mayıs-Temmuz aylarında çıkarılan nüshaların transkripsiyonu yapılmıştır. İlk kez İzmir'de Matbuat Meydanı'nda daha sonra İstanbul Sultan Ahmet Meydanı'nda dikilitaş karşısında çıkarılan müshaları incelemekle Osmanlı Devleti'nin zirai, ticari faaliyetlerini ve sosyo-ekonomik durumunu irdelemek için hazırlanmıştır. Ayrıca o dönemde toplumun yaşadığı zorluklar ile birlikte zirai, ticari ve sanayi alanında yapılan çalışmalardan bahsedilerek bu çalışmaların Osmanlı ziraat ve ticaret gazetesinde yayınlanıp halkı bilgilendirmeyi amaçlaması da ilgimizi çekip bu gazeteyi incelememize sebep olmuştur. Tanzimat'tan sonra Osmanlı Devleti'nde tarım ve ticaret alanında da gelişimler olmuştur. Bu dönemde Ziraat ve Ticaret Nezaretinin kurulmuştur. Ziraat ve Sanayi Meclisi açılmıştır. II. Abdülhamid zamanında, bütün memlekette ticaret, ziraat ve sanayi odaları açılmıştır. Bütün bunlar milli ekonomi anlayışının güçlenmesini sağlamış; milli sanayi, kooperatifçilik ve milli bankacılık konuları gündeme gelmiştir. Ekonomi de serbest ticarete teşvik edilmiş, esnaf ve meslek teşkilatları kurulmuştur. Milli sermayeli özel şirketlerin ve küçük fabrikaların kurulması, yine bu dönemin gelişmelerinden olmuştur. XIX. yüzyılda Osmanlı Devleti'nde siyasetteki değişmeler, haberleşmelerin zorlaşması, dış işlerin uzaması yüzünden bazı arazi çalışmaları durdurulmuştur. Devletin karışık ve zor zamanlar geçirmesi, ekonomik zorluklar içinde olmasına rağmen Osmanlı Ziraat ve Ticaret gazetesi çalışmalarına devam ederek gazetenin yedinci sayısına ulaşmıştır. Gazetenin kuruluşundan beri siyasetle ilgili olan her sınıftan halkın özellikle de memur kesimin balkan savaşından kurtuluşun ancak ziraat sayesinde olacağını düşünmeleri, ziraat kitaplarına merak ve istek göstermelerini gazetemiz destekleyerek halkın her türlü bilgi ve ziraat araçlarını bulmaları için ilanlar yayınlamıştır. Gazete de yenilik olarak o dönemin şartlarında fedakârlık yaparak, masraf edip her iki sayfada bir renkli logolar eklemiştir. Bu görüntüler genel olarak ziraat makineleri, bitki hastalıkları, meyveler, çiçekler ve diğer konular hakkında okuyucuyu bilgilendirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, transcriptions were made of the copies issued in May-July 1913. It was prepared for the first time to study the agricultural, commercial activities and socio-economic situation of the Ottoman State by examining the lecturers in Matbuat Square in Izmir and Istanbul Sultan Ahmet Square in front of the obelisks. Also, the difficulties experienced by the society at the time, agricultural, cmmercial and industry studies on the work mentioned in the Ottaman Agricultural and Commercial Newspaper of the purpose of informing the public has attracted interest and has caused us to examine this newspaper. After the Tanzimat, the Ottaman Empire also developed in the field of agriculture and trade. Agriculture and trade supervision was established in this period. Agricultural and industrial assembly was opened. During the time of Abdulhamid II, chambers of commerce, agriculture and industry were opened in all the country. All of this has strengthened the understanding of the national economy; national industry, cooperatives and national banking issues have come to the agenda. Economy was also promoted in free trade, tradesmen and country organizations were established. Establishment of private companies and small factories with national capital has also been the development of this period. In the 19th century the Ottaman Empire had difficulties in communication with the developments in politics, some of the field work was stopped due to the prolongation of foreign affairs. The Ottaman Agriculture and Trade Newspaper continued to work, reaching the seventh issue of the newspaper, despite the economic hardships of the newspaper, the government has not lacket economic support. Since the establishment of newspaper publications have been published in order to find out all kinds of information and means of agriculture of the people by supporting the people of every class related to politics, especially the civil servants, thinking that they would be liberated from balkan war but thanks to agriculture and curiosity and willingness to agriculture books.As a novelty, the newspaper made sacrifices in the conditions of that period, adding cost and color logos on both pages. These images generally informed readers about agricultural machinery, plant diseases, fruit, flowers and other topics.