Grek-Roma tiyatroları ve Güney-Batı Anadolu'da bu dönemlerde inşa edilmiş tiyatrolardan örnekler
Greek-Roman theatres and examples from the theaters which were built in Southern- Western Anatolia during these eras
- Tez No: 228191
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT İDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tiyatro ilk kez IÖ. VI. yüzyılda Yunan toplumunda dinsel törenden özerkleşerek bir sanat türü haline geldi; dinsel ya da pratik ölçütlerle değil, estetik ölçütlerle değerlendirilen bir“oyun”a dönüştü. Roma ise, tiyatroya özgü bir katkı yapmaktan çok Yunan tiyatrosuna öykünmekle yetinmiştir.Tezin ilk bölümünde, konunun amacı ve veri toplama teknikleri anlatılarak araştırmanın yönteminden bahsedilmiştir.İkinci bölümde, Grek Tiyatrosu anlatılarak, Grek tiyatrosunun tekniği, yapısı ve dönemleri açıklanmıştır.Roma Tiyatrosu adlı üçüncü bölümde, Roma tiyatro yapılarının bölümleri ve Romalılarda tiyatro tekniğinden bahsedilmiştir.Dördüncü bölümde, Grek ve Roma Tiyatrolarına Güney-Batı Anadoludan Örnekler verimiştir.Beşinci bölümdeki Sonuç'ta ise Grek ve Roma tiyatrolarının önemi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Theatre, the first time at VI. Century, became a branch of art by getting authonomy from religional ceremonies then warped to ? play? handled via aesthetic criterion but not religional or practical criterions.In the first part of this thesis, the research path was mentioned by explaining the aim and data collecting technics of the matter.In the second chapter, the technics, structures and periods of the Greek theatre was explained by telling about the Greek theatre itself.At the third chapter, called ?Rome Theatre?, the theatral technics by Romans and Rome theatral structure divisions were mentioned.At the fourth chapter, examples from South-West Anatolia was shown as to Greek and Rome theatres.At the fifth final chapter the importance of Greek and Rome theatres was noticed.