Assos tiyatrosu
Theatre of Assos
- Tez No: 847868
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Antik dönemde inşa edilmiş olan her yapı kendi dönemine ait izler taşır. Bu tezde, Hellenistik Dönem'de inşa edilmiş Assos tiyatrosu incelenmiştir. Roma Dönemi'nde uğramış olduğu düzen ve yenilikler irdelenmiştir. Bunun öncesinde tiyatro tarihi ve özellikle Grek tiyatrosunun tarihi gelişimi araştırılmıştır. Assos tiyatrosu özellikle mimari açıdan incelenerek, inşa edildiği döneme ait barındırdığı özellikler ortaya konmaya çalışılmıştır. Genel hatlarıyla Hellen tiyatrosu karakterini yansıtan Assos tiyatrosu, Troas Bölgesi'nde korunmuş en iyi örneklerden bir tanesidir. Yine de uğradığı depremler ve yakın geçmişte ikincil kullanım için taşlarının yerinden sökülmesi, tiyatroyu oldukça kötü etkilemiştir. Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu kazılarında tamamen açığa çıkartılması ve gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları tiyatronun mevcut halini ortaya koymuştur. Tezde; yapının tarihi geçmişi, araştırmacıların gözlemleri ve son yıllardaki incelemeleri ele alınmıştır. Tiyatronun inşa edilmesinden önceki süreçleri; yer seçimi, yerin hazırlanışı ve kaynak temini gibi aşamalar araştırılmıştır. Antik tiyatroların üç ana unsuru olan cavea, orkestra ve skene üzerinden mimari çıkarımlar yapılmıştır. Bu mimari unsurlar üzerinde yer alan tüm detaylar ortaya konmaya çalışılmıştır. Skenede gerçekleştirilmiş olan geçmiş dönem kazı ve araştırmalar incelenmiştir. Bunun sonucunda yapının olası tarihlendirilmesini sağlayan Hellenistik seramiklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Every building that was built in the ancient period carries traces of its own period. In this thesis, the Assos theater, which was built during the Hellenistic Period was Examinde. In the Roman Period the order and innovations that it has undergone are scrutinized. Before that, the history of theater and especially the historical devolopment of Greek theater has been researched. Assos theater was examined especially in terms of architecture, and features have been tried to be revealed which belongs to the period it was built. The Assos theater is which reflects the Hellenistic theater in general, one of the best-preserved examples in the Troad Region. However, its been effected really badly due to earthquakes and dismantling of Stones for secondary use in the recently past. The complete unearthing and restoration work carried out during the excavations of Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu have revealed the current state of the theater. In the thesis; the historical background of the building, the observations of the researchers and the investigations in recent years are discussed. The processes of the theater before its construction; stages such as site selection, site preparation and resource procurement were investigated. The three main elements of the ancient theaters, the cavea the orchestra and architectural inferences have been made through skene. All these architectural elements are located on details have been tried to be revealed. The excavation of the past period that was carried out in the skene and research has been examined. As a result, Hellenistic ceramics were placed, which provided a possible dating of the structure.