Grek-Roma ve Pers görsel sanatlarında İskitli ikonografisi
İconography of scythian in Greek Roman and Persian visual arts
  1. Tez No: 576348
  2. Yazar: İBRAHİM KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTEKİN MUSTAFA DOKSANALTI, PROF. DR. RAMAZAN ÖZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yunanistan'ın kendisinde beşinci yüzyıla kadar yay çok az kullanıldı (ve sonra sadece avda) 1 ve Yunanlı yazarlara göre savaşta okçunun kullanımı 480 n.c'den önce başlamamıştı. 2'de, altıncı yüzyılın okçularının ikinci yarısında, çoğu zaman hoplitler ile birlikte hareket eden çok sayıda Attic vazo üzerinde görünmektedir. Bu okçuların kostümü ve teçhizatı Yunanlı değil, yüzleri genellikle barbarca özellikler gösteriyor. Elbette bu fenomen dikkat çekti ve farklı şekilde açıklandı: okçular Orienta, Thracians, Phrygians veya Scythians veya barbar giysili Yunanlılar olarak kabul edildi. Aynı zamanda, tüm bu vazo resimlerinin İyon modellerinden basitçe kopyalandığı da ifade edildi. İskit okçularının resimde bulunduğu arkaik Attik vazoların sayısı çok fazladır. Tez kataloğumda bir araya getirilen 40'tan fazla örneğe, pek çokları eklenemedi, ancak burada sunulan sonuçları etkilemeyeceklerini sanmıyorum.
Özet (Çeviri)
Whereas in Greece itself down to the fifth century the bow was little used (and then only in hunting) 1, and according to the Greek authors the use of archers in war began not before 480 n.c. 2, there appear in the second half of the sixth century archers on a great number of Attic vases, often acting in combination with hoplites. Costume and equipment of these archers are un-Greek, their faces often show barbarian features. This phenomenon, of course, has attracted attention, and it has been variously explained: the archers were considered as either Orienta ls, Thracians, Phrygians or Scythians, or Greeks in barbarian dress. The view has also been expressed that all these vase-paintings had been simply imitated from Ionian models The number of archaic Attic vases on which Scythian archers are pictured is very large, To the more than 40 instances brought together in my thesis catalogue, no doubt many others could be added, but I expect they would not influence the conclusions offered here.