İran nükleer krizinde Avrupa Birliği'nin rolü
Iranian nuclear crisis and the role of the European Union
  1. Tez No: 228195
  2. Yazar: ARZU CELALİFER EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. FÜSUN ARSAVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 596
Özet
Bu çalışmada 2002 yılında başlayan ve günümüzün önemli konularından biri olmaya devam eden İran nükleer krizi ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve global bir aktör olma arzusunda olan Avrupa Birliği'nin bu krizdeki rolü değerlendirilmiştir. Dış politikasında ABD'den farklı olarak yumuşak güç (soft policy) araçlarına başvuran Avrupa Birliği'nin bu krizdeki rolü ele alınmış ve bu kriz süresince uyguladığı politikalarda ne kadar başarılı olabildiği sorusuna yanıt aranmıştır. Bu amaçtan hareketle; ?Avrupa Birliği nasıl bir rol oynuyor??, ?Avrupa Birliği, ABD'den bağımsız bir aktör olarak hareket edebiliyor mu??, ?Avrupa Birliği, krizin çözümünde bir arabulucu olabilir mi ve alternatifler sunabilir mi?? soruları tezin yanıtlarını aradığı temel sorular olmuştur. Krizin gidişatında önemli bir yere sahip olan ABD'nin İran nükleer krizine ilişkin tutum ve politikaları da incelenmiş ve Avrupa Birliği'nin bu husustaki politikalarıyla karşılaştırılmak suretiyle genel bir değerlendirme yapılmıştır. Son olarak da İran nükleer krizinde uygulanan zorlayıcı diplomasinin ne ölçüde başarılı olduğu sorusuna yanıt aranmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analysis the Iranian nuclear crisis which is one of the most important and ongoing issues of the world agenda and evaluates the role of the European Union in that case. After studying the crisis management role of the European Union who aims to be a global actor and who usually applies the soft policy instrument in its foreign policy different than the US, this study?s objective is to make an interim assessment of the European effort to solve the crisis. For this purpose; a few questions such as ?What is the role of the EU??, ?Can EU act free of US influence??, ?Can EU play a role as mediator and find alternative options?? will be asked. The US position and policies in regard with the Iranian nuclear crisis are also examined and after making a comparison between the US and EU positions a general assessment is done. Finally, this study evaluates the success of coercive diplomacy applied in that crisis.