Demokrasi retoriği: VIII . Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın konuşmalarında demokrasi
The democracy rhetoric in the speeches of president Turgut Özal
  1. Tez No: 228196
  2. Yazar: EMEL UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER KÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
VIII. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın konuşmalarında demokrasi kavramının hangi unsurlar aracılığıyla ele alındığının, demokratik unsurlar olarak belirlenen temaların, kavramların metin içinde hangi dilsel özelliklerle, nasıl bir bağlam ve metin akışı içerisinde ve hangi retoriksel unsurlar aracılığıyla dolaşıma girdiğini saptamaya çalışan bu tez, iki ana bölümden oluşmaktadır.İlk bölümde konuşmaların retoriksel bağlamını oluşturan, politik ve toplumsal atmosferin tanımlanması amacıyla, Avrupa'da ve ABD'de 1980'li yıllarda yükselişe geçen yeni muhafazakar ve yeni liberal ideolojiler ele alınmış, daha sonra bu politik akıma Türkiye'nin nasıl bir politik atmosfer içerisinde ve ne şekilde eklemlendiği, sürecin önemi aktörü Turgut Özal merkeze alınarak anlatılmıştır.İkinci bölümde ise, konuşmalar tür, mekan ve temalarına göre sınıflandırılmış, bu çerçeve içerisinden konuşmaların dilsel özellikleri ve retoriksel unsurları tartışılmıştır. Özal konuşmalarında, ?demokrasi? kavramına, metnin genel akışı içerisinde oldukça kısıtlı bir yer ayırmakta ve demokrasiyi ?seçimlere katılma? ve ?temel hak ve özgürlükler? kavramları aracılığıyla sınırlı ve yetersiz bir tematik yapı içerisinden tanımlamaktadır. Bu tanımları, ?eski-yeni ikiliği, ?gereklilik? ve ?boşunalık söylemi? retoriksel stratejilerine başvurarak yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the speeches of the 8th president, Turgut Özal, to examine the rhetorical characteristics of his speeches in two main sections. How the concept of democracy is handled, through which charateristics in language the themes and concepts of the text developes and which rhetorical characteristics are used in which context, are the main points to be handled.In the first section, in order to define the political and social atmosphere that constructs the rhetorical context of the speeches, the rise of neo-conservatism and neo-liberalism in Europe and the U.S. through the 1980?s is discussed and the articulation of Turkey to this political wave is examined with the emphasis on the role of Turgut Özal in the period.In the second section, the speeches have been classified according to their types, contexts and themes and the rhetorical characteristics have been discussed through the language use. In the speeches of Özal the concept of ?democracy? finds a limited place and when used democracy, has been defined as ?participation? and ?basic rights and freedoms? in the thematic structure. These definitions are followed by the use of some rhetorical strategies such as the uses of the dichotomy of ?old-new? , ?necessity? and ?the discourse of vanity?.