İran'ın nükleer enerji programına yönelik uluslararası tepkiler
International responses to Iran's nuclear energy program
  1. Tez No: 528012
  2. Yazar: TARIK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN GÖZKAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, İran'ın nükleer enerji politikasına verilen tepkileri ortaya koymaktır. İran'ın nükleer enerji kapasitesini yükseltme arzusu Batılı devletlerin politikacılarını önemli sorularla karşı karşıya bırakmıştır: İran gerçekten enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla mı bunu yapmaktadır? Yoksa enerji alanındaki konumunu sağlamlaştırmak ve enerji politikalarındaki baskınlığıyla kendi Hinterlandını büyütmek amacıyla mı bunu yapmak istemektedir? İran'ın nükleer politikasında ortaya koyduğu hedefler, Batılı devletlerin uzun vadeli çıkarlarına ters düşmektedir. İran'ın nükleer tesisler inşa etmedeki ısrarcı tavrı uluslararası kamuoyunda yankı uyandırmıştır. İran'ın nükleer dosyasına, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler de dâhil olmak üzere pek çok uluslararası aktör tepki göstermiştir. Bu tartışmalar çerçevesinde sorunun kısa vadeli çözüm ihtimali düşük gözükmektedir. İran'ın bu politikadaki ısrarcı tavrının devam etmesinin krizin derinleşmesine yol açacacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to expose the reactions to Iran's nuclear energy policy. Faced with Iran's desire to develop nuclear energy capacity, Western decision makers had to seek the answer of the following question: Does Iran really intend to meet her energy needs, or does she aim to consolidate her position in the field of energy in a way to enlarge her own hinterland? Iran's nuclear ambitions run counter to the long-term interests of Western states. The insistence of Iran in building nuclear facilities has repercussions in the international fora. Many actors, including the United States and the member states of the European Union have reacted to Iran's nuclear dossier. One can legitimately argue that a short-term solution is difficult to conceive. It is anticipated that continuing Iran's insistent attitude in this policy will lead to the deepening of the crisis.